13 Kasım 2017 16:33

‘İzleme alışkanlığı TV’den dijitale geçti’

Bağımsız Gazetecilik Platformu P24’te bir yazı kaleme alan Prof. Dr. Aslı Tunç izleme alışkanlığının televizyondan dijitale geçtiğini belirtti.

‘İzleme alışkanlığı TV’den dijitale geçti’

Paylaş

Televizyan izleme alışkanlığının değiştiği üzerine uzun zamandır yürüyen bir tartışma var. Konuya ilişkin Bağımsız Gazetecilik Platformu P24’te bir yazı kaleme alan Prof. Dr. Aslı Tunç izleme alışkanlığının televizyondan dijitale geçtiğini belirterek, “Ekranın bilgisayar, tablet ya da cep telefonu yüzeyine dönüşmesiyle izleme pratikleri dinamik ve ölçümü zor hale geldi” değerlendirmesinde bulundu. 

‘GÜÇ İZLEYİCİNİN ELİNE GEÇTİ’

Televizyon izleme alışkanlıklarının yıllar içinde köklü bir şekilde değiştiğinin altını çizen Tunç yazısında şu ifadelere yer verdi: “Herhangi bir dizinin başlama saatini beklemek, haftanın belli bir zamanını ona ayırmak çoktandır demode sayılıyor. Blu TV, Puhu TV ya da Netflix şirketlerinin sunduğu paralı hizmetler bir yana YouTube ve farklı sosyal medya platformlarında istenilen saatte izlenen televizyon programları gözde artık. Bu bir anlamda gücün izleyicinin eline geçmesi de demek. Ekranın artık sadece televizyon değil, bilgisayar, tablet ya da cep telefonu yüzeyine dönüşmesiyle izleme pratikleri dinamik, ölçümü zor ve tamamen izleyicinin keyfine bağlı hale geldi.”

VİDEOLARIN DA REYTİNG RAPORLARI ÇIKACAK

Son aylarda internet üzerindeki izlenmeleri de hesaba katacak reyting ölçümleri üzerine çalışmaların yoğunlaştığını yazan Tunç, “Türkiye’deki reyting ölçümleri şimdiye kadar uydu, kablolu TV ve karasal yayınların ölçümünü yapıyordu. Oysa bu son gelişmeyle 2017 yılı sonunda dijital ölçümde tüm bunlara ek olarak 150 online kanala kadar yayımlanan televizyon ve video izlemesinin reyting raporları da ortaya çıkacak. Yurttaşların internet ortamında bilgisayardan, tablete ve telefona kadar farklı ekran tüketimleri raporlanacak” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kerkük'teki eski ABD üssünde toplu mezar bulundu

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de Libya açıklarında mültecileri taşıyan bot battı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa