13 Kasım 2017 16:25

Adana'da 2 yılda 92 hak savunucusuna 100 soruşturma açıldı

İHD Adana Şubesi, 2016-2017 yılları arasında üyeleri hakkında açılmış soruşturma ve davalara ilişkin hazırladığı raporu açıkladı.

Paylaş

İHD Adana Şubesi, 2016-2017 yılları arasında üyeleri hakkında açılmış soruşturma ve davalara ilişkin hazırladığı raporu dernek binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Şube binasında gerçekleşen açıklamada konuşan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, Türkiye’de Suruç Katliamı ile başlayan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL ile devam eden süreçte baskıların arttığını dile getirdi. İnsan hakları savunucularının bu sürecin tanığı, mağduru ve direneni olduğunu söyleyen Öngör, “Son iki yıllık süreçte Hakkari, Erzurum, Şırnak, Mersin, İstanbul, Diyarbakır şube başkanlarımız dernek çalışmaları, ifade özgürlüğü kapsamında yaptıkları basın açıklamaları ve etkinlikler nedeniyle gözaltına alınmış, bir kısmı tutuklanmış olup haklarında yargı süreçleri devam etmektedir. Büyükada’da insan hakları savunucusu 11 arkadaşımız gözaltına alınmış, 8 arkadaşımız hiçbir somut hukuki gerekçe gösterilmeden tutuklanmışlardır. En son geçen hafta, Ankara’da abluka altına alınmış insan hakları anıtı önünde hak ihlalleri raporunu açıklamak isteyen Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan ve MYK üyesi arkadaşlarımız gözaltına alınıp serbest bırakılmışlardır” dedi.

‘BASKILARA SON VERİN’

Son iki yıllık süreçte Adana’da demokratik alanda hak ve özgürlükler mücadelesi yürüten çok sayıda İHD üyesinin de gözaltına alındığı, tutuklandığı ve ceza aldığı ifade edilen raporda. “Halen birçok arkadaşımız ceza tehdidi ile karşı karşıyadır” denildi. 92 kişi hakkında soruşturma açıldığı kaydedilen raporda; 25 kişi hakkında “Örgüt üyeliği-Propaganda”, 22 kişi hakkında “Toplantı ve gösteri yürüyüş kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla soruşturma açıldığı belirtildi. Öngör, insan hakları savunucularına yönelik her türlü baskı ve sindirme politikalarına son verilmesini istedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cezaevlerindeki kitap yasağını mektupla delecekler

SONRAKİ HABER

Gazeteci Işıl Özgentürk için, hakkında açılan davada 7 buçuk yıla kadar hapis istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa