13 Kasım 2017 12:05

Rusya ve Türkiye’den İsrail'e göç eden Yahudi sayısı arttı

İsrail’e batı ülkelerinden göç azalırken Rusya ve Türkiye’den göç eden Yahudilerin sayısında önemli bir artış olduğu bildiriliyor.

Rusya ve Türkiye’den İsrail'e göç eden Yahudi sayısı arttı

Paylaş

İsrail’e batı ülkelerinden göç azalırken Rusya ve Türkiye’den göç eden Yahudilerin sayısında önemli bir artış olduğu bildiriliyor. Arutz Sheva’ya göre, 2017 yılının ilk dokuz ayında İsrail’e göç eden Yahudilerin sayısı ikiye katlandı.  

Muhafazakar Arutz Sheva sitesi, İsrail İçin Yahudi Ajansı’nın bir raporuna dayanarak, 1 Ocak ile 30 Eylül arasında İsrail’e 23 bin 415 kişinin göç ettiğini duyurdu. Bu da geçen yılın eş dönemine kıyasla yüzde 2’lik bir artışa işaret ediyor.

Rusya’dan göç edenlerin sayısı yüzde 8 artarak 13 bin 192’ye çıkarken ABD’li göçmenler, yüzde 11’lik bir düşüş ile 2 bin 282’ye indi.

Yılın ilk dokuz aylık döneminde, 2015 yılında İsrail için en büyük göç kaynağı olan Fransa’dan göçmenler ise, 2016 yılında olduğu gibi bu yılda da hızlı bir düşüş göstererek yüzde 26 geriledi. İngiliz göçmenlerin sayısındaki düşüş ise yüzde 16’yı buldu.

Buna karşın Türkiye’deki Yahudiler arasında İsrail’e göç etme eğiliminin kayda değer biçimde güçlendiği belirtilen haberde, Ocak-Eylül döneminde 350 Türkiyeli Yahudinin İsrail’e taşındığı belirtilirken, bu sayının geçen yılın eş döneminde 164 olarak gerçekleştiğine dikkat çekildi. (ANKA) 
 

ÖNCEKİ HABER

Kosta Rika'da 6.6 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Marmaray Ayrılık Çeşmesi İstasyonu test çalışmaları için kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa