13 Kasım 2017 07:51

İhaleyi taşeron şirket alırsa İzmir’in sokakları ısınacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak olan 2 ihale, işçilerin geleceğini doğrudan etkileyecek. Sendika ise taşeronu sokmamakta kararlı.

İhaleyi taşeron şirket alırsa İzmir’in sokakları ısınacak

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Hükümetin taşeron işçilere kadro vaadi gündemdeki sıcaklığını korurken İzmir’de binlerce Büyükşehir Belediyesi işçisi bir kez daha taşeron şirketlerin kıskacına alınmak isteniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak olan 2 ihale, belediye şirketlerinde çalışan binlerce işçinin geleceğini etkileyecek. İhaleler öncesinde konuştuğumuz Genel-İş İzmir 2 ve 3 No’lu Şube başkanları işyerlerine hiç bir şekilde taşeron şirketlerin girmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Güral Doğan, öncelikli olarak belediye şirketlerinin ihale kapsamı dışında bırakılmasını istediklerini dile getirerek “Hangi firma olursa olsun, kim gelirse gelsin geçmişte olduğu yeni bedeller ödemeye hazırız. Hiç kimseyi ekmeğimize el uzatmasına izin vermeyeceğiz. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

‘SÖZLEŞMELER SİYASAL BOYUT KAZANACAK’

Hükümetin taşerona kadro vaadine dikkat çekerek, yine bir seçim öncesinde işçilerin kandırmak istediğini vurgulayan Doğan şunları söyledi: “Bizi taşeronlaştırıp bireysel sözleşmelere tabi tutarak kıdem tazminatlarını otomatik olarak fona devretmeyi planlıyor. Bireysel sözleşmelerin siyasal bir boyut kazanacağını düşünüyoruz. İşçiler sene sonunda sözleşmelerinin bir kez daha yenilenebilmesi okuduğu gazetelere, oy vereceği partiye, siyasi düşüncesine dikkat edecek.”

BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

Şu anda 657’ye tabi devlet memurunun bile hiç bir güvencesinin olmadığını hatırlatan Güral “Bu koşullarda kadronun hayal olduğunu düşünüyorum. Bizi 100 yıl önceki gibi köleleştirip birilerinin iki dudağı arasında çıkacak kelimelere bırakıyorlar. Tüm işçi sınıfını DİSK’in önderliğinde sokağa çıkmaya davet ediyorum. Diğer sendikalara da seslenmek istiyorum. Gelin sokaklara inelim başta kıdem tazminatını güvence altına alalım, ardından kadro mücadelesi verelim.”

‘EKMEĞİMİZE EL UZATTIRMAYACAĞIZ’

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız da taşerona karşı verdikleri mücadeleler sonucunda elde ettikleri toplusözleşmeleri ve sosyal hakları yine bir taşeron şirketin gelip ellerinden almasına göz yummayacaklarını kaydetti. Yıldız “İZENERJİ işçisi bu konuda kararlı. Geçmiş yıllardaki mücadelemiz buna örnektir. Gerekirse bu soğuk havalarda sokakları ısıtacağız. 2 No’lu Şubeyi herkes çok iyi biliyor. İhalenin olası bir taşerona verilmesi durumunda üyelerimizle İzmir’in sokaklarında bütün gücümüzle mücadele edeceğiz ve işyerlerimize taşeron şirketleri sokmayacağız. Evimize götüreceğimiz ekmeğe kim elini uzatıyorsa uzatsın, engel olacağımızı herkes bilsin” diye konuştu.

BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI’

Hükümetin kadro vaadinin işçilerin beklentisinin altıda kaldığını da belirten Yıldız şunları söyledi “Bizim beklemiş olduğumuz kadro iş ve sosyal güvencesi olan bir kadrodur. Hükümet 4-e adı altında yeni bir model sunuyor. 3 yıl boyunca hiç bir sendikaya üye olamıyorsun. Bizi TİS’ten çıkarıp bireysel sözleşmeye tabi kılmak istiyorlar. Merkezi hükümetin belirlediği performansa dayalı bir ücret vermek istiyorlar. 3 yıl sonunda sözleşmenin yenilenip yenilenmeyeceği belli değil.”

Kamu işçiliği adı altında tamamen güvencesizliğe doğru itildiklerini de ekleyen Yıldız “Biz bunu talep etmiyoruz. Bugün 22 ay ihale yapılacak. 22 ay sonra aynı sorunları yine yaşayacağız. Bunun kalkması tek koşulu kadrolu çalışmak. Özel istihdam bürolarını yasalaştıran iktidarın kadro vermesi gibi bir şey olamaz. Bizim tahmin ettiğimiz seçimleri erken alarak oy devşirmek. İşyerlerinde üyemiz olsun olmasın AKP iktidarının 15 yıldır bu ülkeyi nasıl yalanla yönettiğini, anlatıyoruz. Kadro talebini bütün sendikalar önüne bir mücadele hattı olarak koymalı ve sokakta mücadele vermelidir” dedi.

İHALELER 15 VE 22 KASIM’DA YAPILACAK

15 Kasım’da yapılacak ihalede belediye hizmet binalarında temizlik, bakım, ofis, yönetim, denetim hizmetlerindeki işler için 1584 kişilik ihale yapılacak. Bu işleri şu an belediyenin şirketi İZELMAN’a bağlı işçiler tarafından yapılıyor. 22 Kasım’da yapılacak ihalede ise park bahçeler, mezarlıklar, aşevleri, trafik denetleme, sosyal işler, spor, temizlik, katı atık, ulaştırma, huzurevleri, sosyal yaşam kampusu gibi birimlerindeki işler için 4080 kişilik ihale yapılacak. Bu işler de şu an belediyenin şirketi İZENERJİ bünyesinde çalışan işçiler tarafından yerine getiriliyor.

Her iki ihalede 22 aylık yapılacakken ihaleleri taşeron bir şirketin kazanması durumunda işçileri, işsizlik, ücretlerin düşmesi, güvencesizlik bekliyor. Ancak İZELMAN’da örgütlü Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube ve İZENERJİ’de örgütlü Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube işyerlerine taşeron şirketleri almamakta kararlı. Her iki şube de ihalenin taşeron şirketler tarafından kazanılması durumunda mücadele vereceğini bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

Saad Hariri: İki üç gün içinde ülkeme döneceğim

SONRAKİ HABER

Libya'da çatışmaları takip eden eden gazeteci hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa