12 Kasım 2017 17:56

Hakkari'deki yayla yasakları köylüyü zora sokuyor

Hakkari Çukurca'da köylü yayla yasağı nedeniyle hayvancılık yapamıyor: En büyük dileğimiz barışın gelmesi

Paylaş

Hamza GÜNDÜZ

Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Narlı köyü yayla yasakları nedeniyle hayvancılık yapamaz noktaya geldi. Bu nedenle kadınlar köyde yetiştirdikleri nar, üzüm, sumak, incir ve daha bir çok ürünü yol kenarında satarak aile ekonomilerine katkı sunuyor. Köylerinin etrafındaki tarlaları dahi yasaklandığını dile getiren köylüler, en büyük dileklerin akan kanın durması ve barışın gelmesi olduğunu dile getirdi. 

Hakkari’nin Çukurca ilçesine Bağlı Narlı (Biyadir) köyünde yaşayan köylülerin büyük bir bölümü iş bulmadıkları için köyü terk ederken, yayla yasakları nedeniyle evlerinden çıkamayan kadınlar ise, aile ekonomilerine katkı sunmak için ürettikleri meyve ve sebzeleri satıyor. 

‘KÖYÜN ETRAFINDAKİ TARLALAR DAHİ YASAK’

Tek çarelerinin köyde yetişen meyve ve sebzeleri satarak ailelerini geçindirmek olduğunu belirten köylülerden Hatunzin Korkmaz, devletin her tarafı yasakladığını ve kendilerine hiçbir imkan bırakılmadığını söyledi. Köyde yetişen nar, üzüm, incir gibi meyve ve sebzeleri satarak geçinmeye çalıştıklarını aktaran Korkmaz, “Bu dağların arasında yapacak başka bir işimiz yok. Her tarafa asker konuşlandırmışlar. Köyün etrafındaki tarlalar dahi yasak edilmiş” dedi. 

‘BURADAN BAŞKA YERDE YAŞAMA ŞANSIMIZ YOK’

Hakkari-Çukurca karayolu üzerinde satış yapan Emine Özcan ise, tek isteklerinin bölgeye kalıcı bir barışın gelmesi olduğunu söyledi. Özcan, “Bu köyden başka bir yerde yaşama imkanımız yok. Bunun için yaz ve sonbahar aylarında yol kenarında köyde yetiştirdiklerimizi satarak ailelerimizi geçindiriyoruz. Ekmek mutlaka bulunur ama bizim en büyük dileğimiz artık bu kanın durması ve bölgeye kalıcı bir barışın gelmesidir” dedi.

HAYVAN BESLEYEMİYORLAR!

Köyde yaşayan erkeklerin işsizlik nedeniyle kent dışına çalışmaya gittiklerini belirten Özcan “Hayvan besleyemiyoruz, köyden dışarı çıkamıyoruz. Buraya getirdiğimiz malların akşama kadar satılmasını bekliyoruz. Satamadığımız malları ise yoldan geçen ihtiyaç sahiplerine veriyoruz” dedi.

‘ORGANİK VE UCUZ’

 Yoldan geçen kamyonculardan İsmail Kanat ise, her geçtiklerinde yol kenarındaki pazardan bir şeyler aldığını belirterek, “Maalesef halkımızı bu yol kenarındaki pazarlara muhtaç duruma getirdiler. Ancak işin güzel tarafı bu yol kenarındaki pazarda kaliteli ve organik meyveler bulmak kolaylaştı. Her geçtiğimizde sebze ve meyve alıyoruz. Hem ucuz hem de sağlıklı olduğu için severek alıyoruz” dedi.

‘ESKİDEN YASAK YOKTU HER ŞEYİ EKERDİK’

Sumak ve nar satan Ayten Tunç adlı kadın ise, her mevsimin ayrı bir meyvesi olduğunu ve bu mevsimsel şartlara göre burada satış yaptığını belirterek, “İlkbahar aylarından başlayarak her dönem burada bir şeyler satarak ailelerimiz geçindiriyoruz. İlk başlarda burada dut satarız, ardından incir mevsimi gelir, incirden sonra yaz üzümleri yetişir. Daha sonra armut, elma ve son dönemlerde de nar ve sumak satarız. Bunun yanında köyde yetiştirdiğimiz bahçe sebzelerini de burada satıp ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz” diye konuştu. Eskiden köydeki tarlaları ekip, koyun beslediklerini belirten Tunç, “Köyümüzün etrafında çok verimli tarlalar var. Eskiden bu tarlalara buğdaydan susama, pirince kadar her şeyi ekerdik. Bununla birlikte koyun beslerdik. Durumumuz çok iyiydi. Ancak şimdi köyün en yakınındaki tarlalar dahi yasaklı. Hayvan beslemek dahi imkansız hale geldi. Bu yüzden şimdi tek geçim kaynağı olarak sebze satışı kaldı” diye konuştu.(Hakkari/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de işyeri inşaatında çökme: 2 yaralı

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa