12 Kasım 2017 13:56

Kayseri'de tarihe saygısızlık: Yetkililer uyuyor!

Kayseri'de Hıdırellez Tepesi’nde bulunan Anadolu Selçuklu döneminden kalma Hızır İlyas Köşkü’nün duvarlarına sprey boya ile yazılmadık yazı kalmadı.

Paylaş

Kayseri’nin merkez Kocasinan İlçesi Erkilet Mahallesi’nde Hıdırellez Tepesi olarak bilinen bölgede bulunan Hızır İlyas Köşkü’nün bakımsız hali tepki çekiyor.

Kayseri’ye hakim manzaradaki tarihi yapının duvarları sprey boya ile yazılmış yazılarla dolu.

Bazı araştırmacılara göre bu yapı, döneminde göğüs hastalıkları konusunda bir şifahane olarak kullanılmış, bazılarına göre ise Selçuklu sultanlarının dinlendikleri bir yer olarak ifade ediliyor.

tarihe saygısızlık

Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, 1241-1242 yılları arasında yapıldığı ifade edilen yapıya dair konuşan MHP Talas Meclis Üyesi Abdullah Çelebi, yetkilileri göreve davet etti.

Çelebi, "Bu tarihi eserin hali içler acısı. Tarihimize yapılan bir saygısızlık var. Ne yazık ki ecdat eserinin duvarları boyalı yazılarla dolu. Kimi ismini yazmış, kimi aşkını, kimi isyanını, kimi de evlenme teklifini yazmış. Yazıklar olsun, tarihe bu şekilde saygısızlık yapılmaz. İçinde de içki şişeleri, çöpler var. Bu görüntü Kayserimize yakışmıyor. Gördüğümüz manzara bizi çok üzdü. Bu tabloyu kimse görmüyor mu? Kayseri’deki ilgili ve yetkili kurumları göreve davet ediyorum. Bu işten sorumlu olanlar zaman kaybetmeden tarihimize sahip çıksın" diye konuştu. (Kayseri/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zam yerine gramaj düşürdüler, kılıfı bulmak ATV'ye düştü

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa