2018 Dünya Kupası'na hangi takımlar katılıyor?

2018 Dünya Kupası'na hangi takımlar katılıyor?

Rusya'da yapılacak 2018 Dünya Kupası'na katılacak 32 takım belirlendi. 1 Aralık'ta çekilecek kuralar öncesi torbalar da oluştu.

Rusya'da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası'na katılacak 32 takım belli oldu.

Ev sahibi Rusya ile birlikte son şampiyon Almanya, 5 kez Dünya Kupası şampiyonu Brezilya ve Arjantin, Belçika, Kolombiya, Kosta Rika, İngiltere, Mısır, Fransa, İzlanda, İran, Japonya, Meksika, Fas, Nijerya, Panama, Polonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Senegal, Sırbistan, Güney Kore, İspanya, Tunus, Hırvatistan, İsviçre, İsveç, Danimarka, Uruguay, Avustralya ve Peru kupaya katılmaya hak kazandı.

Dünya Kupası'nda gruplar 1 Aralık 2017'de belirlenecek. 21. Dünya Kupası, 14 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında oynanacak.

8 Amerika kıtası ekibinin yanı sıra 5 Afrika, 5 de Asya temsilcisi Rusya'da mücadele edecek. En çok ülke ise 14 temsilci ile ise Avrupa kıtasından olacak.

Dünya Kupasına son bilet Peru'nun oldu. 0-0'ın rövanşında Yeni Zelanda'yı 2-0 mağlup eden Peru, Rusya'daki finallere gitmeye hak kazandı.

Kupa tarihinde ilk kez 3 İskandinav ülkesi boy gösterecek ve bu 3 ülke olan Danimarka, İzlanda ve İsveç aynı torbada yer aldılar.

2018 Dünya Kupası'na hangi takımlar katılıyor?
Kaynak: Statista

TORBALAR BELİRLENDİ

Turnuvada torbalar şöyle oluştu:

1. TORBA: Rusya, Almanya, Brezilya, Portekiz, Arjantin, Belçika, Polonya, Fransa
2. TORBA: İspanya, Peru, İsviçre, İngiltere, Kolombiya, Meksika, Uruguay, Hırvatistan
3. TORBA: Danimarka, İzlanda, Kosta Rika, İsveç, Tunus, Mısır, Senegal, İran
4. TORBA: Sırbistan, Nijerya, Avustralya, Japonya, Fas, Panama, Güney Kore, Suudi Arabistan.

FAVORİLER KİMLER?

Bahis şirketlerine göre son şampiyon Almanya, Rusya 2018'in en büyük favorisi. Brezilya, İspanya, Arjantin, Fransa, Belçika ve İngiltere bu ülkeleri takip ediyor.

Almanya, şampiyonluğa ulaşması halinde 1958 ve 1962'de şampiyon olan Brezilya'dan sonra üst üste iki kez Dünya Kupası şampiyonluğunu elde eden ilk takım olacak.

KİMLERİN İLK DÜNYA KUPASI?

İzlanda, nüfusu 1 milyonun altında olup Dünya Kupası'na katılma hakkı elde eden ilk takım oldu.  Bir başka ilki ise Panama yaşayacak. Kanal ülkesi Kosta Rika'ya 88.dakikada attığı golle ABD'yi geride bırakmış ve önemli sürprizlerden birine imza atmıştı.

RUSYA'YA GİDEMEYEN DEVLER

İtalya, 60 yıl sonra ilk kez Dünya Kupası'na katılamıyor. Avrupa'dan Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İskoçya, İrlanda ve Türkiye, Rusya'yı kaçıran diğer takımlar.

CONCACAF'tan ABD'nin ve Güney Amerika'dan Şili'nin yokluğu en büyük sürprizlerden biri oldu. Afrika'dan ise son Dünya Kupası'nda yer alan Fildişi Sahili, Kamerun ve Gana Rusya'da yer alamayacak.

CÜNEYT ÇAKIR DÜNYA KUPASI'NDA

Türkiye'den FIFA kokartlı hakemler Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun, Rusya'da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası'nda görev alacak. (SPOR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Kasım 2017 11:52
www.evrensel.net
ETİKETLER 2018 Dünya Kupası