11 Kasım 2017 17:38

Diyarbakır’da ‘yeniden demokratik çözüme hazırız’ mesajı

Diyarbakır'da HDP Kadın Meclisi ve TJA'nın düzenlediği mitingde, yeniden demokratik çözüm sürecine geçilmesi için hazır olunduğu mesajı verildi.

Diyarbakır’da ‘yeniden demokratik çözüme hazırız’ mesajı

Paylaş

Diyarbakır’da HDP Kadın Meclisi ve TJA, ‘Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak’ mitingi gerçekleştirdi. Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasının istendiği mitingde, 2013’teki havanın yeninden hayata geçirilmesi için kardeşlik hukukunun inşası ile yola çıkıldığı, yeniden demokratik çözüm için hazır olunduğu mesajı verildi.

İstasyon meydanında gerçekleştirilen mitingde, 4 kontrol noktasından yapılan sıkı aramalardan sonra kitle alana alındı. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, TJA Sözcüsü Ayla Akat Ata, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP milletvekilleri Felaknas Uca, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, İmam Taşcıer, Dilek Öcalan, Meral Danış Beştaş, Saadet Becerekli, Dilan Dirayet Taşdemir’in yanı sıra binlerce kişi katıldı. “Taciz, tecavüz ve tecride son”, “Kadın soykırımlarını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” pankartları miting alanına asılırken sık sık “Jin, jîyan, azadî”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

‘2013’TEKİ HAVA YENİDEN HAYATA GEÇİRİLSİN’

HDP - TJA - Diyarbakır mitingi (Fotoğraf: EVRENSEL)
Diyarbakır’da gerçekleşen mitingde ‘yeniden demokratik çözüme hazırız’ mesajı verildi (Fotoğraf: EVRENSEL)

Mitingde ilk olarak konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Felaknas Uca, Kürt halkının tarihi günlerden geçtiğini söyledi. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını isteyen Uca, “Herkes iyi bilsin; barışın, özgürlüğün adresi, kilidi İmralı’dır. Bu nedenle bu tarihi günlerde istiyoruz ki 2013 yılındaki hava yeniden hayata geçirilsin. Bizler artık Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasını değil, özgürlüğünü istiyoruz. Hükümete, Dünya’ya sesleniyoruz: Öcalan’a özgür olmadan bu sorun çözülmez” diye konuştu.

‘DEMOKRATİK ÇÖZÜM İÇİN HAZIRIZ’

Feleknas Uca’dan sonra konuşan TJA Sözcüsü Ayla Akat Ata, 2013’te başlayan çözüm süreciyle kimliği ne olursa olsun hiçbir canın toprağa düşmediğini, ancak 7 Haziran seçimleri öncesi Diyarbakır’daki HDP mitinginde patlatılan bombayla sürecinin sonlandırıldığını söyledi. Bu süreçten sonra toplumsal barışa İmralı kapılarının kapatılarak çatışmalı sürecin kapısının aralandığını belirten Ata, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını isteyerek yeniden demokratik çözüm için hazır olduklarını ifade etti.

‘KARDEŞLİK HUKUKUNUN İNŞASI İÇİN YOLA ÇIKTIK’

HDP TJA Diyarbakır Mitingi (Fotoğraf: EVRENSEL)
Fotoğraf: EVRENSEL

Erdoğan’ın "Kürtler çok çocuklu" yönündeki açıklamalarına cevap veren Ata, “Geniş aile bizim kültürel yapımızdır. Bir kardeşlik hukuku varsa bizim sözüm şu olur: Erdoğan kardeşlerinin nüfusunun artmasından neden rahatsızdır? Neden bunu tehdit olarak algılar? Oysa ki biz bu hukuku Türkiye halklarıyla eşit bir şekilde yeniden yaşatmak ve inşa etmek için yola çıktık. Kardeşlik hukukunu, bir arada yaşam hukukunu özgür, eşit, adil temelde inşa etmek için bugün kadınlar yola çıktı. Bunu Türkiye halklarıyla inşa etmek için buradayız, hazırız” dedi.

‘TECRİT KALDIRILSIN’

Ata’dan sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, 7 Haziran’dan bu yana büyük bir faşizm ile karşı kaşıya olduklarını, çok bedel verdiklerini söyledi. Erdoğan rejiminin tükenmişlik sendromu yaşadığını söyleyen Kemalbay, “Erdoğan’ın halklara verebileceği hiçbir şey kalmamıştır. Sadece silah, işkence, tecrit ve yok sayılma kalmıştır. Bu nedenle bir an önce tecrit kaldırılmalıdır” dedi.
Baraj tartışmalarına dair de konuşan Kemalbay, “Parlamentoda bütün düşüncelerin temsil edilmesini istiyoruz. Barajların yıkılmasını istiyoruz” dedi.

Miting, sanatçıların sahne almasının ardından sonra sona erdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘CHP'nin medeniyet tasavvuru, eşcinsel kotasına eşitlendi’

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa