11 Kasım 2017 17:13

Tv10 eyleminde Seyit Rıza ve yoldaşları anıldı

KHK ile kapatılan Tv10'un çalışanları, Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirdikleri eylemin 58'inci haftasında Seyit Rıza ve yoldaşlarını andılar.

Tv10 eyleminde Seyit Rıza ve yoldaşları anıldı

Paylaş

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Tv10'un çalışanlarının başlattıkları eylem 58. haftasında devam etti. “Alevilerin sesi Tv10 susturulamaz” pankartının açıldığı eylemde Seyit Rıza ve yoldaşlarının Elazığ Buğday Meydanı'nda idam edilişlerinin 80. yıl dönümü dolayısıyla bir anma gerçekleştirildi. Eyleme, HDP Milletvekili Besime Konca, Munzur Çevre Derneği üyeleri, Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği üyeleri, hasta mahkumların aileleri, birçok alevi kurumu ve çok sayıda yurttaş katıldı.

‘KAPATMALAR ALEVİLERE YAŞATILAN BEDELDİR’

Eylemde bir konuşma yapan Tv10 Yöneticisi Veli Haydar Güleç, Dersim Katliamına değindi.

Devletin Dersim’de yaşananlarla yüzleşmediğini aktaran Güleç, “80 yıl önce gazete başlıklarına baktığımızda şimdikinden farkı yok. O gün Dersim’de yaşanan vahşeti manşetlerine nasıl taşıdıklarını iyi biliyoruz. O gün de yaşanan vahşeti ifade edecek bir gazete yoktu, bugün de yaşanan zulümü duyuran kimse yok. Bizim kapatılmamız tesadüfi ya da sıradan bir kapatılma değildir. Kapatmalar, bu ülkeyi yönetenlerin Alevilere yaşattıkları bedeldir” dedi.

‘TEŞHİR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Güleç’in ardından söz alan Munzur Çevre Derneği Başkanı Ali Yıldız, Kürtlere ve Alevilere yönelik talimatların hala sürdüğüne değindi. Yıldız, “Şehirlerimiz yıkılmakta, insanlarımız katledilmektedir. Biz halk olarak bu katliamları teşhir etmeye devam edeceğiz. Seyit Rıza'nın yaşını  küçülterek katletmişlerdir” dedi.

KONCA: İKTİDAR İNSANALARA AÇLIĞI DAYATIYOR

Eylemin devamında konuşan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca da kimliklerine ve kültürlerine dönük saldırıların sürdüğünü ifade etti. Konca, “Bugün bu iktidar; gazeteleri, TV'leri, radyoları kapatıyor. İnsanları işlerinden ediyor, insanlara açlığı dayatıyor. Topluma ölümü dayatıyor. Hâlâ ölülerimizin mezarlarını bulamıyorsak, var olan mezarları yok etmek istiyorlarsa bu da saldırının sürdüğünün işaretidir. Cumhurbaşkanı bir halka çocuk yaptıkları için terörist diyorsa söylenecek söz yoktur” dedi.

‘DEVLET NEDEN KEMİKLERDEN KORKAR?’

Konca’nın ardından konuşan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, "Biz uzun yıllardır 'Devlet neden kemiklerden korkar, mezarlardan korkar' bunu kendisine sorsun istiyoruz. Bizler bu meydanda sürdürdüğümüz mücadelenin yansımasını görüyoruz. Devlet geri adım atmak zorunda” şeklinde konuştu.

‘DEMOKRASİ MÜCADELESİNİ BÜYÜTMELİYİZ’

Eylemde konuşan Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdülhakim Daş da Osmanlı’dan devralınan miras ile ülkede halklara zulmedilmeye devam edildiğini söyledi.

Daş, “Bugün gördüklerimiz, yaşadıklarımız geçmişte yaşananlardan farklı değil. Olağanüstü hal koşullarında her şeyin yasaklandığı, insanların gözaltına alındığı, medyanın sansürlendiği bir süreçte yaşıyoruz. Demokrasi mücadelesini büyütmeliyiz" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’ın ‘çoğalın’ sözlerine kadınlar tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

“Basın Özgürlüğü” panelinde Ocak ayında katledilen gazeteciler anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa