11 Kasım 2017 15:43

F Oturması’nda 294. hafta: Tek tip elbise dayatmasına hayır!

F Oturması’nda, tek tip elbise saldırısına karşı mücadele çağrısı yapılırken hasta mahpus İzzettin Tekman’ın sağlık durumuna dikkat çekildi.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, cezaevlerinde hasta mahpusların serbest bırakılması için her hafta olduğu gibi bu hafta da F oturumu gerçekleştirdi.

Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen F Oturması’nın 294. haftasında tek tip elbise saldırısına karşı mücadele çağrısı yapılırken hasta mahpus İzzettin Tekman’ın serbest bırakılması istendi. Tekman ve tüm hasta mahpusların tedavi koşullarının sağlanması ve serbest bırakılması talep edildi. Galatasaray Lisesi önünde "294. Hafta F oturması İzzettin Tekman serbest bırakılsın", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır","Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın" pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları "İzzettin Tekman serbest bırakılsın", "Tedavi haktır engellenemez", "Onursuz arama işkencesine son", "İnsan haklarıyla insandır", "Susma suça ortak olma" sloganları attı.

‘TEK TİP ELBİSE KİŞİLİKSİZLEŞTİRME POLİTİKASININ BİR PARÇADISIR’

Hasta mahpusların fotoğraflarının taşındığı eylemde, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu adına basın açıklamasını  Tuncay Yiğit okudu.

“Tek tip elbise dayatması aşamalı ve zamana dayalı olarak uygulanmaya çalışılmakta ve meşruluk yaratmak temelinde de önce adli mahpuslar üzerinden denenmektedir” diyen Tuncay sürgün edilen tutsakların elbiselerine, kitaplarına el konulduğuna dikkat çekti. Ağır tecrit koşullarıyla mahpusların her türlü hakkının ihlal edildiğine dikkat çekilen Yiğit, “Tek kişilik Ring” aracı, çıplak arama, mektup ve yayın yasaklarını vurguladı. Yiğit, Tedavisi yapılmayan hasta mahpusları daha zor günlerin beklediği ifade etti.

Tek tip elbise (TTE) dayatmasına karşı Hapishane Komisyonu olarak 8 Kasım’da TÜYAP kitap fuarı önünde yapılan basın açıklamasının hatırlatıldığı açıklamada TTE saldırısına karşı komisyonun faaliyetlerinin devam edeceği belirten Yiğit şunları söyledi: “Tek tip elbise uygulaması ise biat ettirme, kimliksizleştirme ve kişiliksizleştirme politikasının bir parçasıdır. Buna karşı olan politik mahpusların can bedeli karşı duracağı, geçmiş uygulamaları da dikkate alındığımızda zor bir sürecin içinde olunduğu ayan beyan ortadadır. İnsan hak ve özgürlüklerine yönelik bu uygulamadan derhal vazgeçilmesi çok elzemdir.”

İZETTİN TEKMAN’IN SAĞLIK DURUMU

Açıklamanın devamında Yiğit, Bandırma T tipi Hapishanesi’nde bulunan İzzettin Tekman’ın sağlık durumu hakkında şu bilgileri paylaştı:

“İzzettin Tekman; gözaltına alındığında iki bacağına sıkılan 6 kurşun sonucu diz kapakları işlevsiz hale gelmiştir. Ailesinden alınan bilgiye göre, Doktorlar: “Ayağının kesilmesi gerektiğini” söylemiş fakat tecrit koşullarında kaldığı hapishanelerde bunu yaptırabilmesinin olanağı yoktur. Tam teşekküllü bir hastanede yapılması gereken ameliyat ancak hasta mahpusun ailesinin yanında ve diğer hastalıklarının da birlikte tedavisi için hasta mahpusun tahliye edilmesi gerekmektedir. Yanı sıra Mide hastası ve midesinden iç kanama geçirmiş olup ayrıca hemoroit ve yüksek tansiyon hastasıdır.”

Yiğit, açıklamanın devamında Tekman ve diğer hasta mahpusların serbest bırakılarak tedavi edilmesini talep etti. (İstanbul-EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Afrika'da vahşi yaşam köpeklere emanet

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa