11 Kasım 2017 14:29

Performans sistemi hem emekçiye hem hastaya zararlı

İntiharların ardından sağlık sistemine ilişkin başlatılan tartışmalar sürüyor: ‘Sağlık çalışanları ciddi bir tükenmişlik içerisinde.’

Paylaş

AKP Hükümetinin 2011 yılında hayata geçirdiği ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ 6 yılda işleyemez hale geldi. İktidarın sağlıkta çağ atlatmakla övündüğü uygulama, sağlık çalışanlarının iş yükünü 5 kat arttırdı. Sağlık çalışanlarında tükenmişlik oranı yüzde 24’ü bulurken, son 10 yılda 215 sağlık çalışanı, iş cinayetleri, uğradıkları şiddet, yaşadıkları baskı, mobbing ve tüketen çalışma koşulları sebepleriyle yaşamını yitirdi.

Sağlık çalışanları, 33 saati aşan nöbetler ve 100 saati aşan haftalık çalışma saatleri ile 5 dakikada bir hasta bakma zorunluluğuna maruz bırakıldı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Eş Başkanı Fatih Sürenkök, performans sisteminin kaldırılarak yeni sistem için ulusal sağlık kurultayının düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

‘SAĞLIK ÇÖKÜYOR’

Sağlık Bakanlığının isteğiyle hekimlerin 5 dakikada bir hastayı muayene ettiğini belirten Sürenkök, özellikle asistanların ve uzmanların nöbet saatlerinin uzun olduğunu bundan dolayı fiziki ve çalışma koşullarının ağır olduğunu vurguladı. Gerek nöbet öncesi gerekse nöbet sonrası izin kullanamadıklarını kaydeden Sürenkök, artan sağlık ünitelerinin açılmasıyla birlikte özellikle laboratuvarda radyoloji ve anestezi teknisyeni sayısında ciddi bir azalmanın olduğunu söyledi. Sağlık çalışanlarında tükenmişlik olduğunu vurgulayan Sürenkök, “Tükenmişlikle ilgili olarak çalışma ortamında ciddi bir reaksiyon var. Arkadaşlarımızın bir kısmı işten ayrılıyor ve kendi içerisinde ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bunların mutlaka önüne geçilmesi lazım çünkü sağlık çöküyor. Sağlığın çökmesi demek, bu ülkenin çökmesi demek. Biz artık ölümüne çalışmak istemiyoruz” diye konuştu.

‘PARAYA DAYALI SAĞLIK SİSTEMİ OLMAZ’

Sağlık Bakanlığına seslenen Sürenkök, şöyle devam etti:
“Bu ölümüne çalışma bizi öldürüyor. Buna artık dayanamıyoruz. Bu yaşananların önüne geçilmesi için öncelikle çalışma koşullarının düzelmesi gerekiyor. İnsanların sağlığı ile oynuyoruz. Belki çok önemli bir ameliyat yapılıyordur. Sonuçta hastanın ölümcül organlarıyla ilişkileniyor. Küçük bir dalgınlık felaketin eşiğine, kişinin kaybına yol açabilir. Uzun yol şoförlerinin bile dört saatten fazla araba kullanmıyor. Asistan arkadaşlarımızın hepsine mutlaka nöbet öncesi ve sonrası izin kullandırılmasını istiyoruz. Nöbet paralarının insanca olmasını istiyoruz. ‘Performans sistemi’ ile para kazanmak adına hastalara bakılmasını istemiyoruz. Hekimlerin her hastaya 15 dakika vakit ayırması gerektiğine inanıyoruz. Bunun hem hekimlere hem hastalara iyi geleceğini biliyoruz. Performans sistemi hem bize hem de hastalarımıza zararlı. Bunun bir an önce kaldırılması lazım. Paraya dayalı sağlık sistemi olmaz. Sağlık doğuştan kazanılmış bir haktır. Bunun karşılığı para olmamalı.” (İzmir/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumartesi insanları: Artık yeter adalet istiyoruz

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa