11 Kasım 2017 13:46
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Kasım 2017 17:37

CHP’li Sertel, tutuklu Cumhuriyet çalışanlarını ziyaret etti

Cumhuriyet Gazetesi tutuklularını ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel tutuklu gazetecilerin mesajlarını iletti.

CHP’li Sertel, tutuklu Cumhuriyet çalışanlarını ziyaret etti

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Cumhuriyet Gazetesi tutuklularını ziyaret etti. Akın Atalay, Ahmet Şık ve Murat Sabuncu ile ayrı ayrı görüşen Atila Sertel, üçünün de moral ve sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisini verdi. 

Uzun tutukluluk sürelerinin cezaya dönüştüğünü söyleyen CHP İzmir Milletvekili Sertel, “Cumhuriyet Gazetesi davasında iddianame ancak 156 gün sonra hazırlandı. 9 ay sonra hakim karşısına çıkabildiler. Tutukluluk süresi bir yılı aştı. Mahkeme heyetinde üç kişiden biri şerh koyuyor, kendi aralarında dahi bölünmüş durumdalar. Bölücü bir hukuk var. Uzun tutukluluk süresi cezaya dönüşmüş durumda ve soruyorum; ey hukuk neredesin?” diye konuştu. 

ATALAY: GAZETECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın “Biz gazeteciyiz ve gazetecilik yapmaya devam edeceğiz" mesajını verdiğini belirten Sertel, Akın Atalay’ın özetle şunları söylediğini dile getirdi:

Biz gazeteciyiz ve gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. 25-26 Aralık’taki duruşmada da gazeteciliği ve gazetecilik ilkelerini savunacağız. Benim için önemli olan Cumhuriyet gazetesinin yaşaması, gazetenin kamuoyunu aydınlatmaya ve toplumla buluşmaya devam etmesidir. Nadir Nadi’den bu yana Cumhuriyet gazetesinin bütün çalışanları aynı duyarlılık içindedir.

SABUNCU: NE MUTSUZUZ NE DE UMUTSUZ

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun bu göreve başladıktan iki ay sonra tutuklandığını hatırlatan Atila Sertel, Murat Sabuncu’nun kıdeminin 2 ayını gazetede, 14 ayını ise cezaevinde tamamlamak zorunda bırakıldığını söyledi. “Murat Sabuncu ağzından şu sözlerin yazılmasını istedi” diyen Sertel, şunları söyledi: 

Hakikaten ciddi bir iradeyle mesleğimize ve gazetemize sahip çıkacağız. 14 aydır tutukluyuz. Bu 14 ay içerisinde ne mutsuz olduk, ne mutsuzuz ne de umutsuzuz. Adalet nöbetini onurumuzla tutuyoruz. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kitap fuarına ilgi geçen yıla oranla düşük kaldı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa