11 Kasım 2017 04:07

Bir araya gelmezsek bugünleri bile arar hale geleceğiz

Gebze'den MKS Transformatör Ekipmanları’ndan bir grup işçi, düzenli ücret alamadıklarını ve fazla mesai yaptıklarına değindiler.

Paylaş

MKS Transformatör Ekipmanları’ndan bir grup işçi
Gebze

Bizler MKS Transformatör Ekipmanları işyerinde çalışan bir grup işçiyiz. İşyerimizde 160 kişi çalışıyor. 2 yıldır avans, maaş ve mesai ücretlerini düzenli alamıyoruz, aldığımız da ise almamız gereken ücretin ancak yarısı veriliyor. “Neden zamanında ödeme yapmıyorsunuz” diye sorduğumuzda bize ‘çalıştığımız şirketlerden ödemeleri zamanında alamıyoruz’ cevabı veriyorlar. Koca bir firma, trilyonluk işler yapan bir firma nasıl olur da ödeme alamadığı için işçilerin ücretlerini zamanında ve eksiksiz ödeyemez bunu anlamıyoruz. Üstelik bu gerekçe bize hiç de inandırıcı gelmiyor. Geçtiğimiz Ramazan ayında güya erzak yardımı yapacaklardı. Bize erzakları Ramazandan sonra verdiler. Daha ne anlatalım ki? Çalıştığımız işyerinin fiziki koşulları ise tam evlere şenlik. Yazın çok sıcak, kışın ise buz gibi. Dışarı ile işçiler arasında 3 milimetrelik bir sac var sadece. Kışın bere ile çalıştığımız günler bile oldu. Konuşurken ağzımızdan dumanlar çıkıyor. İşçi sağlığı, iş güvenliği kuralları ise hak getire. Forklift kullanma belgesi olmayanın bile forklift kullandığı bir işyeri bizimki. Elektrik kabloları açıkta ve her an risk teşkil ediyor. Sık sık iş kazaları yaşanıyor ve hâlâ tedbir alınmıyor. Bu koşullara karşılık ortalama 1800 lira seviyesinde bir ücret alıyoruz. Herkesin maaşı farklı, eski yeni işçi ayrımı yok. Kıdem farkı yok. Yeni giren işçi yeri geliyor eski işçi ile aynı maaşı alabiliyor. Yemekler kötü, gece kahvaltıda bir sıcak çorba bile verilmiyor. Bu sorunlarımızı iletmemize rağmen hiçbir çözüm getirilmiyor. 

Ayrıca bizim fabrikada fazla mesaiye kalmak demek 1 vardiya daha çalışmayı göze almak demek. Sabah 08.00’da işbaşı yaptığın fabrikadan ‘mesai var’ denildiğinde gece 24.00’te çıkıyorsun. Fazla mesaiye kalmak istemediniz örneğin ‘Servis yok bekleyeceksin’ diyorlar. Yani istesen de, istemesen de kalıyorsun fazla mesaiye. İşte bizde tüm sorunların çözümünün tek yolunun sendikalaşmak olduğuna karar vererek Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenmeye karar verdik. 2 ay önce başlattığımız örgütlenme çalışmalarında henüz çoğunluğu sağlayamadan patron haberdar oldu ve bu süreçte toplamda 11 arkadaşımız işten atıldı. Sendikaya üye olmadan önce işyerindeki arkadaşlarla konuşup, aramızdan bir temsilci seçelim ve her hafta patronla görüşerek sorunlarımızı aktarsın dedik. O dönem temsilci olarak adı geçen arkadaşımız daha biz kendi aramızda bir seçim yapmadan patrona adı gidiyor ve patron sendikalaştığımızı düşünerek o arkadaşımızı işten atmaya kalktı. İddia da çok komikti: Servis şoförleri ile kavga etti! Biz bu duruma tepki göstererek işbaşı yapmadık ve arkadaşımızın işe iadesini istedik. Bunun üzerine arkadaşımız tekrar işbaşı yaptı. Fakat o süreçte öne çıkan işçi arkadaşlarımız, sendikalaşma patronun kulağına gittiği anda da ilk hedef haline getirilen arkadaşlarımız oldu ve işten çıkarıldı. Tüm bu yazdıklarımız 1 ay kadar önce yaşandı. Bu süreçte sendikanın tutumuna dair de eleştirilerimiz var. Tamam, işyerinde çoğunluk sağlanamadı. Bu süreçte korkan, ürken arkadaşlarımız işten atmalar yaşanınca istifa etti. Çoğunluk sağlanamamış olsa da atılan işçilere sahip çıkmak, içerdeki işçilere moral vermek adına bir şeyler yapılamaz mıydı? Kapı önüne gelinip açıklama yapmak, işçiler atıldığında fabrika önüne gelerek onlara sahip çıkmak çok mu zordu? Arkadaşlarımızın bir kısmı gece atıldı. Patron servisleri kullanmasına bile izin vermedi. Gece o saatte kendi olanakları ile evlerine döndü insanlar. Çok mu zordu yanlarında olmak? Evet, biz bir süreç yaşadık. Başarılı olamadık ama biliyoruz ki bir araya gelmezsek belki bugünleri bile arar hale geleceğiz. Haklarımız için kimseye değil kendi birliğimize güvenmemiz gerekiyor. Ancak birlikte olursak başarabiliriz bunu öğrendik.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Yağmur altında işçi çalışmasın’ diyeni işten attılar

SONRAKİ HABER

Doğu Anadolu Bölgesi için buzlanma ve don uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa