10 Kasım 2017 20:48

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği resmi gazetede yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği, tüm itirazlara rağmen Resmi Gazete'de yayımlandı.

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği resmi gazetede yayımlandı

Paylaş

Birkan BULUT
ANKARA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği tüm itirazlara rağmen Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmelikte “psikolojik danışmanlık” kavramı ve “rehber öğretmenlere verilmeyecek görevler” maddeleri çıkarıldı. Eğitim Sen yaptığı açıklamada, son yıllarda artış gösteren öğrencilere yönelik istismar ve ihmallerin ortaya çıkarılmasında rehber öğretmenlerin önemli bir rolü olduğunu belirterek tepki gösterdi.   

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'nin adı değiştirilerek “psikolojik danışma” kavramı çıkarıldı. Eğitim sendikaları ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik derneklerinin tüm itirazlarına rağmen oldubittiye getirilen yönetmelik değişikliğine eğitim sendikaları tepki gösterdi. KESK'e bağlı Eğitim Sen yaptığı yazılı açıklamada, yönetmeliğinin adından “psikolojik danışma” kavramının çıkarılması ile bakanlık tarafından alan dışı kişilerin görevlendirilmesinin önünün açıldığına dikkat çekildi. Rehber öğretmenin en önemli özelliğinin psikolojik danışma yapabilecek nitelik ve yeterliliğe sahip olduğu belirtilen açıklamada, alan dışı atamalarda en çok karşı çıkılan noktanın alan dışı atamalar nedeniyle zaten sorunlu hale gelen rehberlik hizmetlerinin niteliğinin daha da düşecek olması olduğu ifade edildi. 

DÜZENEME ANGARYA GETİRDİ

Ayrıca yeni yönetmelikte yapılan değişiklikle, önceki yönetmelikte yer alan “rehber öğretmenlere verilmeyecek görevler” maddesinin çıkarıldığı kaydedilen açıklamada, rehber öğretmenlere angarya görevler verilmesinin de önünün açıldığı ve bu konunun okul/kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakıldığı aktarıldı. Eğitimin niteliğini doğrudan etkileyecek olan böylesine önemli bir konuda alanında uzman bilim insanlarından, sorunun muhatabı olan rehber öğretmenlerden, eğitim sendikalarından hiçbir görüş ve öneri alınmadığının altı çizilen açıklamada, yapılan değişikliklerle rehber öğretmenlere yönelik nöbet görevi, belleticilik, sınav gözetmenliği, “aile rehberliği” kapsamında ev ve iş yeri ziyaretlerinin yapılması vb. gibi eğitimde rehberlik hizmetlerinin meslek ilkeleriyle çelişen düzenlemeler yapıldığı vurgulandı.

'İSTİSMARLARIN ORTAYA ÇIKARILMASINDA ROLLERİ ÖNEMLİ'

Son yıllarda artış gösteren öğrencilere yönelik istismar ve ihmallerin ortaya çıkarılmasında rehber öğretmenlerin önemli bir rolü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bunun temel nedeni, rehber öğretmenlerin öğrencilerle kurdukları iletişim becerileri, karşılıklı anlayış, rehber öğretmen ile öğrencinin koşulsuz kabul, empati, güven ve saygı çerçevesinde ilişki kurabilmesidir. Böylesine önemli ve hassas bir görevi yerine getiren rehber öğretmenlerin nöbet tutmak, boş derse girmek gibi yaptıkları iş ile çelişen görevler verilmesi, rehber öğretmenlerle öğrencileri arasındaki ilişkiyi, dolayısıyla rehberlik hizmetlerinin temel işlevini olumsuz yönde etkileyecektir. Yayınlanan yeni yönetmelik, sendikamız tarafından ayrıntılı olarak incelenecek ve yönetmelik değişikliği ile ilgili her türlü hukuki ve örgütsel girişimde bulunulacaktır” denildi.

ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen gözaltına alınan Efeyurtlu’ya sahip çıktı

SONRAKİ HABER

Karabağlar’da yüksek yapılaşmaya yargı "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa