10 Kasım 2017 17:17

Enis Berberoğlu, 1 Aralık'ta yeniden yargılanacak

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 1 Aralık'ta yeniden yargılanmasına karar verdi.

Paylaş

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutukluluk halinin devam etmesine ve 1 Aralık 2017'de tekrar yargılanmasına karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza mahkemesi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nu Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan MİT TIR’ları haberleri nedeniyle 25 yıl hapis cezasına mahkûm ettiği hükmü, “sırrın daha önce ifşa edildiğinin kabulü halinde casusluk suçunun unsurlarının oluşmayacağı” gerekçesiyle bozan istinaf Mahkemesi’nin kararını açıkça “tanımayarak” iade etti.

CUMHURİYET TARİHİNDE İLK KEZ ALT MAHKEME, ÜST MAHKEMENİN KARARINI YOK SAYDI

Cumhuriyet'in haberine göre, mahkeme, istinaf’ı yasaya aykırı karar almak ve mahkeme bağımsızlığına müdahale etmekle suçladı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, bir alt mahkeme, üst mahkemenin kararını yok saymış oldu. İki mahkeme arasındaki hukuki tartışma bu defa da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2.Ceza Dairesi'ne taşındı. Daire dosya üzerinde yaptığı incelemede Berberoğlu'nun tutukluluk haline devam kararı vererek duruşma tarihi olarak 1 Aralık 2017'yi belirledi.

NE OLMUŞTU?

MİT TIR'larındaki mühimmata ilişkin haberleri nedeniyle "devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama" suçlamasıyla Mayıs 2016'da Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e 5 yıl, eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ise 5 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti. Kararla birlikte örgüte yardım suçlamasına ilişkin davanın ayrı esas numarası üzerinden yürütülmesine karar verilmişti. Örgüte yardım suçlamasına ilişkin yargılamanın ilk celsesinde de Berberoğlu hakkında ‘örgüte yardım’ ve ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ iddiasıyla açılan davanın birleştirilmesine hükmedilmişti. Haziran ayında sonuçlanan bu yargılamada Berberoğlu, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek” suçundan 25 yıl hapis cezasına mahkûm edilerek tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP'li belediyenin Konyaaltı planına halk karşı çıkıyor

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa