10 Kasım 2017 14:21

Kadıköy’de ‘Sinemada Devrim Yılları’ konuşulacak

Kadıköy'de Ekim Devrimi'nin 100. yılı vesilesiyle ‘Sinemada Devrim Yılları’ konuşulacak. Panele Şenay Aydemir, Fırat Yücel, Yeşim Burul katılacak.

Kadıköy’de ‘Sinemada Devrim Yılları’ konuşulacak

Paylaş

Kadıköy Her Şey grubu, Ekim Devrimi'nin 100. yılında 'Sinemada Devrim Yılları'nı konuşacak. Cumartesi günü saat 19.00’da Kadıköy Eğitim Sen binasında düzenlenecek etkinlikte yer alan konuşmacılar Gazete Duvar'dan Şenay Aydemir, Altyazı dergisinden Fırat Yücel,  Akademisyen Yeşim Burul ile Kadıköy Her Şey grubundan Aykut Ekşioğlu olacak.

Etkinlik öncesi konuştuğumuz Aykut Ekşioğlu, Kadıköy’ün hem İstanbul hem de Türkiye için önemli bir kültürel merkez olduğunu belirtti ve Kadıköy Her Şey'in bu kültür hayatına aktif olarak katılmayı amaçladıklarını aktararak “’Şimdi ne yapacağız’ diye sorduğumuzda kendimize, verdiğimiz cevap olduk. Her şeyi yapacaktık; yapmamız gereken her şeyi. Kültüre, sanata, edebiyata, sinemaya, tiyatroya, siyasete yani hayata dair ne yapabiliyorsak onu yapacaktık. Bu yüzden ‘Kadıköy Her Şey’ dedik kendimize.”

Kadıköy Her Şey grubunun daha önce de Sovyet filmlerini birlikte izlediğini belirten Ekşioğlu, “Sovyetler Birliği'nin kültür dünyamıza katkılarını paylaşmak hepimizi daha mutlu ve umutlu kılacaktır” dedi. Bu panelin gittikçe yoksullaşan politika ve kültür alanına önemli bir hatırlatma olacağını söyleyen Ekşioğlu “İzlediğimiz her Sovyet filminde gördüğümüz en önemli şey unutturulmak istenen bir geçmişin hayal ettiğimiz bir geleceğe açılan kapısıydı. Üstelik bu kapıyı süper güçlere sahip seçilmişler değil, emekçiler el birliğiyle açıyorlardı. Geleceğimizi tartışmanın tam da bu yanıyla mümkün olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

“Ekim Devrimi’nin sinema sanatının yeni emeklemeye başladığı bir dönemde gerçekleştiğini” söyleyen Ekşioğlu, 100. yılında onların gözlerinden bu devrimi görmenin önemini vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

BM: Yemen yardım almazsa görülmemiş bir açlık yaşayacak

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa