10 Kasım 2017 04:41
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Kasım 2017 13:50

Barolar: Kozağaçlı’nın gözaltı gerekçesi derhal açıklanmalı

Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, Kırklareli baroları Av. Selçuk Kozağaçlı'nın gözaltına alınmasına dair basın açıklaması yaptı.

Barolar: Kozağaçlı’nın gözaltı gerekçesi derhal açıklanmalı

Paylaş

Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmasına ilişkin Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Gaziantep ve Kırklareli baroları basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan  Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, avukatların soruşturulmasına yönelik düzenlemeler hiçe sayılarak, hiçbir gerekçe gösterilmeden yöneltilen suçlama açıklanmadan avukatların gözaltına alınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi ve “Avukat Kozağaçlı’nın gözaltı gerekçesi derhal açıklanmalıdır” dedi.

Ankara Barosu üyesi Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmasına ilişkin Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Gaziantep ve Kırklareli baroları basın açıklaması gerçekleştirdi. Ankara Adliyesi önünde gerçekleşen açıklamayı Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran okudu. Canduran, 8 Kasım günü gözaltına alınan Kozağaçlı’nın gözaltına alınma gerekçesinin ve neyle suçlandığının hâlâ açıklanmamış olmasına dikkat çekti, “Avukat Kozağaçlı’nın gözaltı gerekçesi derhal açıklanmalıdır” dedi. Gözaltı işleminin, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda bir koruma tedbiri olarak düzenlendiğini söyleyen Canduran, gözaltına almanın, soruşturma yönünden zorunlu olmasını ve kişinin bir suçu işlediği şüphesini gösteren somut delillerin varlığını zorunlu kıldığını belirtti. Canduran, avukatlar için herhangi bir soruşturmada gözaltı zorunluluğu olmadığının altını çizerken, “Biz avukatlar, adliyelerde, emniyet binalarında ve bürolarımızda, dolayısıyla hep göz önünde işimizi yürütmekteyiz. Bu nedenle herhangi bir soruşturma ile ilgili avukatların ifadelerine başvurulmak zorunda kalındığında, her zaman kolay ulaşılabilir olduğumuz unutulmamalıdır” dedi. Savunmayı temsil eden ve kamu hizmeti yapan avukatların soruşturulmalarının özel düzenlemelere tabi olduğunu dile getiren Canduran, bu düzenlemeler hiçe sayılarak, hiçbir gerekçe gösterilmeden ve yöneltilen suçlama açıklanmadan avukatların gözaltına alınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Canduran, daha önce gözaltına alınan 16 avukatı hatırlatarak Kozağaçlı’nın gözaltına alınma gerekçesinin KHK ile işlerinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatlığını yapmak olup olmadığını sordu. Canduran, gözaltı sebebi bu ise avukatların, üstlendiği görev ile bağdaştırılamayacağını ve savunduğu kişiler nedeniyle yargılanamayacağını vurguladı. Kozağaçlı’nın gözaltı sürecini yakından takip ettiklerini ifade eden Canduran, “Meslektaşımızın ve mesleğimizin maruz kaldığı hukuksuzlukların peşini bırakmayacağımızı ilgililere ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.” dedi. (Ankara/EVRENSEL)


KOZAĞAÇLI: SAVCILIĞA ÇIKARTILMAZSAM SU VE ŞEKERİ KESECEĞİM

Gözaltına alınan ve eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı gözaltına alınmasının ardından avukatlarıyla görüştü. Kozağaçlı, "4 gün içerisinde savcılığa çıkartılmazsam su ve şekeri keseceğim" dedi.

Selçuk Kozağaçlı

Gazete Duvar'dan Hacı Pişkin'in haberine göre, KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı dün gözaltına alınarak İstanbul’daki Vatan Emniyeti’ne götürüldü.

Açlık grevlerinin 245’nci gününü geride bırakan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın avukatı ve kendisi de açlık grevinde olan Kozağaçlı, meslektaşları aracılığıyla, “4 gün içerisinde savcılığa çıkartılmazsam su ve şekeri de keseceğim” dedi.

ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, konuyla ilgili olarak bugün iki kez savcılıkla görüşmek istediklerini fakat savcılığın görüşme taleplerini kabul etmediğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Katalonya Meclis Başkanı Forcadell'e tutuklama kararı

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa sorumlusu Mitchell'dan istifa kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa