10 Kasım 2017 04:35

Katalonya Meclis Başkanı Forcadell'e tutuklama kararı

İspanya Yüksek Mahkemesi, eski Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell'in tutuklanmasına karar verdi.

Katalonya Meclis Başkanı Forcadell'e tutuklama kararı

Paylaş

Eski Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell'in tutuklanmasına karar verildi. Sputnik'te aktarılan habere göre, İspanya Yüksek Mahkemesinin kararında Forcadell, 150 bin avro ödemesi durumunda şartlı olarak serbest kalabilecek.

Katalonya yerel parlamentosunda 27 Ekim'de alınan tek taraflı bağımsızlık kararının ardından Başsavcılık tarafından 'devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla' suçlanan eski Katalonya Meclis Başkanı Forcadell ve Divan Kurulunun 5 üyesi Yüksek Mahkemede ifade verdi.

Savcılığın 'kaçma riskleri olduğu' gerekçesiyle tutuklu yargılanmaları talebini kabul etmeyen Yüksek Mahkeme Hakimi Pablo Llarena, Forcadell'in cezaevine gönderildikten sonra 150 bin avro kefalet bedelini ödemesi halinde şartlı serbest kalabileceğini açıkladı. İspanyol hakim, Divan Kurulunun 4 üyesini 7 gün zarfında her biri için 25 bin avro kefalet ödemeleri talebiyle, bir üyeyi ise şartsız serbest bıraktı.

Şartsız serbest kalan Josep Juan Noet, Katalonya yerel meclisindeki tek taraflı bağımsızlık ilanında karşı oy kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Tartışmalar sürüyor: Kayyım halkın gözünü boyuyor

SONRAKİ HABER

Marmaray Ayrılık Çeşmesi İstasyonu test çalışmaları için kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa