10 Kasım 2017 04:30

İşçi Mustafa’nın hesabını kim verecek?

39 yaşındaki işçi Mustafa Aydoğdu, Yenice’de önceki gece meydana gelen maden patlaması ve ardından oluşan göçükte yaşamını yitirmişti.

Paylaş

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale

İşçiydi Mustafa, Denizli’den Çanakkale’ye; umutlarını, hayallerini sırtına alarak, karısının ve üç çocuğunun hasretini de yüreğine gömerek düşmüştü, ekmek parasının peşine… Yenice’de madende, patronların ‘iş kazası’ dedikleri, Türkiye’de artık sıradanlaşan sadece gazetelerin ‘haber yokluğunda’, üçüncü sayfada iki sütundan fazla yer ayırmadıkları, acımasız, vahşi bir cinayette hayatını kaybetti. Geride, umutları, hayalleri, geleceğe dair planları kaldı, hepsi de yarım… 

Yenice’de önceki gece meydana gelen maden patlaması ve ardından oluşan göçük, Mustafa Aydoğdu ismindeki, 39 yaşındaki bir işçinin hayatına mal oldu. Ateşleyiciydi Mustafa, yine ateşledi dinamiti, son kez çaktı ateşi, bir patlama daha yapacaktı, bu patlamadan sonra mesaisi bitip, bavulunu hazırlayıp, eşine ve üç çocuğuna kavuşacaktı. Olmadı! O patlama, son patlaması oldu, yaşamını yitirdi. Dün sabah saatlerinde duyuldu haberi. Üstü örtülmek istenir gibi, kimse bir şey bilmiyor, konuşmuyordu. “Yenice’ye bağlı Kalkım beldesinde faaliyet gösteren, CVK şirketine ait taşeron bir firma tarafından işletilen çinko-kurşun madeninde yaşanan patlama ve göçük bir cana mal oldu” yazıldı sadece. Bu kadar mıydı? Değildi tabii ki. Herkesin olduğu gibi Mustafa’nın da vardı bir hikayesi. Eşinden, çocukların ayrı ekmek parasının peşindeydi, birçok işçi gibi, tanımadığı bilmediği sınıf kardeşleri gibi. Denizli’den Yenice’ye madende çalışmak için gelmişti Mustafa Aydoğdu… 39 yaşındaydı... İşçiydi... O, son patlamanın ardından göçük altında kalarak yaşamını yitirdi. 

Peki ya Mustafa’dan sonrası? 

Kalkım beldesine bağlı Karaaydın köyünün Menekşedelen mevkiinde bulunan CVK şirketine ait maden ocağında yaşanan dinamit patlamasının ardından olay yerine giden UMKE ve diğer kurtarma ekipleri toprak altında kalan Mustafa Aydoğdu’nun cansız bedenine ulaştı. Olayla ilgili soruşturma yürütülüp yürütülmediği, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin ne ölçüde alındığı belli olmayan maden ile ilgili nasıl bir tasarrufta bulunulacağı merak ediliyor. Madende çalışan diğer işçilerin can güvenliğinin hangi ölçülerde nasıl sağlanacağı ise bilinmiyor! Yani işçi Mustafa’dan sonra, ne olacağı aslında biliniyor. Her zaman olduğu gibi, ‘rahmet’ dilenip, işbaşı yapılacak. İşçiler yine madende, ölümle koyun koyuna çalışmayı sürdürecek!

Mustafa’nın hesabını kim verecek? 

15 gün kadar olmuştu işe başlayalı işçi Mustafa’nın, ama hasreti erken düşmüştü içine, eşinin, çocuklarının... Çalışmak için Denizli’den Yenice’ye gelmiş! Ama kendi gibi nice işçilerin yakasına yapışan, patronların ‘iş kazası’ dediği bir katliamda can verdi Mustafa… “Son mesaisiymiş, izin almış, paydosla birlikte memleketine gidecekmiş” dedi madendeki işçi arkadaşları. Eşine, üç çocuğuna kavuşacaktı! Bugün cenazesi gitti memleketine. Peki kim verecek şimdi işçi Mustafa’nın, genç Mustafa’nın çalınan yıllarının, hayallerinin, umutlarının hesabını?

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TTK’de özelleştirme tehlikesi sürüyor

SONRAKİ HABER

Ömer Faruk Gergerioğlu: KHK’lerin iptal edilmesinden başka bir yol yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa