10 Kasım 2017 04:11

'K.K’nin eğitimi kesintiye uğramasın'

Ankara'da üvey babası ve amcası tarafından istismar edilen 15 yaşındaki K.K ilk adım evine yerleştirildi.

Paylaş

Yasemin ÖZTÜRK
Ankara

Ankara Sincan’da 15 yaşındaki K.K’nin üvey babası ve amcası tarafından istismar edilmesi olayı mahkemeye taşınınca kız çocuğu, ilk adım evine yerleştirildi. K.K’nin anneannesi torununu alabilmek için vasilik davası açtı. Anneanne torununun derslerinden geri kalmasından ve yetiştirme yurduna gönderilerek normal hayatta uzaklaştırılmasından endişe ediyor.

Olay, K.K’nin 10 yaşından beri üvey babası ve amcası tarafından istismarına uğradığını anneannesine ve okulundaki rehber öğretmenine anlatması üzerine ortaya çıkmıştı. Öğretmenin çocuğu psikiyatra yönlendirmesi üzerine de geçtiğimiz hafta yasal süreç başlamıştı. Olay ortaya çıktıktan sonra anneanne torununu yanına almıştı ancak mahkeme süreci başlayınca K.K. Yenimahalle ilçesinde bulunan Çocuk İzlem Merkezine (ÇİM) götürüldü. ÇİM’de yapılan görüşmeler sonucunda da K.K. hakkında “tedbir ve geçici koruma” kararı alınarak K.K. Çocuk Esirgeme Kurumunun ilk adım evlerinden birine yerleştirildi. Anneanne ise torununu yanına almak için vasilik davası açtı. Süreci Evrensel'e değerlendiren K.K’nin anneannesi “Vasilik konusu bir an önce sonuçlanmalı. Torunumun eğitiminden geri kalmamasını istiyorum. Benim bütün gayretim K’nin normal yaşantısına dönmesi için” diye konuştu.

K.K. ile kaldığı ilk adım evinde görüşmelerini ise şöyle anlattı: “O da bir an önce okuluna dönmek istiyor. Geri kaldığı derslerinin telafisi için kurs alacak. Benim bütün gayretim çocuğun daha fazla zarar görmemesi için. Şimdi önceliğimiz çocuğun yetiştirme yurduna gönderilmeden ev ve okul ortamına dönmesi.”

K.K’nin hem karakolda hem de ÇİM’de verdiği ifadelerle istismar olayının ayrıntılarının da ortaya çıktığını belirten anneanne, “İstismar davası şu an için ikinci aşama. Öncelikle K’nin okuluna dönmesi önemli. Kadınların, kamuoyunun ve basının desteğini bekliyorum” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gıda işçisi yazdı: Ekim Devrimi’ni yeni öğrendim

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa