09 Kasım 2017 21:15

Diyarbakır SES: Bütçede emekçiler yok!

SES Diyarbakır Şubesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bütçe görüşmelerine ilişkin şube binasında basın açıklaması düzenledi. 

Diyarbakır SES: Bütçede emekçiler yok!

Paylaş

SES Diyarbakır Şubesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bütçe görüşmelerine ilişkin şube binasında basın açıklaması düzenledi. 

Açıklamayı yapan SES Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Gönül Adıbelli, ayrılan bütçede “Emekçiler yok” diyerek “Verilen hizmetin kapsamı düşünüldüğünde çalışan sayısı yetersiz ve taşeron ağırlıklıdır. Hizmet alımıyla kaynak transferi ise yandaşlara yapılmaktadır. Düşük ücretli ve güvencesiz çalışma, istihdama ve kamusal hizmetlere erişimde ayrımcılık vb. temel ihtiyaçlarına gerekli çözüm üretmekten uzak bir bütçedir”dedi.

‘TOPLUMSAL CİNSİYETE DAYALI BÜTÇE HAZIRLANMALI’

Bütçede kadının aile içinde daha fazla konumlandırılması hedeflenmiştir diyen Adıbelli, şunları söyledi: “ Kadınların çalışma yaşamına katılımı ise sadece esnek ve güvencesiz istihdama katılımları şartına bağlanmıştır. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe hazırlanmalı, sağlık ve sosyal hizmetlere ilişkin bütçeler toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı bir mantıkla; kadın emekçilerin ve kadınların tüm haklarını gözeten bir anlayışa sahip olmalıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurumlarda 24 saat açık, nitelikli, ana dilinde eğitim ve bakım hizmeti veren, ücretsiz kreşler açılmalı. Bu kreşlerden, istihdam biçimi ve meslek ayrımı olmaksızın tüm emekçilerin yararlanması sağlanmalıdır.” (Diyarbakır/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

AKP madencilerin sorunlarının araştırılmasına ‘hayır’ dedi 

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa