09 Kasım 2017 20:22

ABD’den Haşdi Şabi’yi ‘terör listesine’ alma hazırlığı

ABD Temsilciler Meclisi’nde Haşdi Şabi'ye bağlı iki milis grubunun 'terör örgütleri' listesine alınması için bir yasa tasarısı hazırlandı.

ABD’den Haşdi Şabi’yi ‘terör listesine’ alma hazırlığı

Paylaş

ABD’nin, Irak’ta hükümet ordusuna destek veren Şii milis örgütü Haşdi Şabi’ye yaptırım uygulaması için adım atıldığı belirtiliyor.

ABD Temsilciler Meclisi’nde Haşdi Şabi'ye bağlı iki milis grubunun 'terör örgütleri' listesine alınması için bir yasa tasarısı hazırlandı. Cumhuriyetçi üye Ted Poe’nın sunduğu tasarıda, milislerin, ABD'nin yaptırım uyguladığı İran’la olan bağlantıları nedeniyle yaptırıma tabi tutulması gerektiği savunuluyor. 

Bas News’a göre, tasarıda Haşdi Şabi çatısı altında bulunan Harakat Hizbullah El-Nucaba ve Asaib Ehlilhak milislerinin “İran’la bağlantılı olduğu, bu iki milis grubunun İran Devrim Muhafızları’ndan para, eğitim ve silah aldığı, Lübnan’daki Hizbullah’ın da danışmanlık verdiği” ifade ediliyor.

Haşdi Şabi örgütünün, katıldığı Kerkük operasyonunun ardından yeniden tartışma konusu haline geldiğine vurgu yapılan haberde, Ted Poe’nın Asaib Ehlilhak milislerinin ABD ve IŞİD karşıtı koalisyon güçlerine “bir dizi saldırı düzenlediğini” belirttiğine dikkat çekiliyor.

Bu arada, ilk olarak Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’ne gönderilen tasarının burada onaylanması halinde Meclis’e ve Senato’ya gönderileceği, tasarının yasalaşması için ABD Başkanı Donald Trump’ın imzası gerektiği kaydediliyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un da bir süre önce Şii milislerinin İran’a dönmesi gerektiğini söylediği ancak Irak Başbakanı Haydar El İbadi’nin ise “güvenlik güçlerinin ulusal bir parçası olduklarını” belirterek Haşdi Şabi’ye sahip çıktiği anımsatılıyor. (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

İşçiler ‘Taşeron çalışmaya hayır’ dedi

SONRAKİ HABER

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa