09 Kasım 2017 19:08

‘Suriye kongresine katılım belirlenme aşamasında’

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova Suriye kongresinin nerede ve kimlerin katılımıyla yapılacağının belirlenme aşamasında olduğunu söyledi

Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’deki çeşitli grupların Rusya’da bir araya getirileceği kongrenin nerede ve kimlerin katılımı ile yapılacağının belirlenme aşamasında olduğunu söyledi.

Zaharova, Suriye’nin geleceğine ilişkin tartışmalara Kürtlerin katılması gerektiği düşüncelerininse değişmediğini belirtti. Zaharova, “Kongre'nin net tarihi, yeri, formatı, katılımcıları ve düzenleyicilerin temsilcilerinin kim olacağı şu anda belirlenme aşamasında. Bunların hepsi netleşince kamuoyuna açıklama yapacağız” dedi. 

Rus yetkililer, daha önce 18 Kasım’da Soçi’de düzenlenmesi gündeme gelen kongreye, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin oluşturduğu Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) de davet edilecek gruplardan biri olduğunu söylemişti. AKP Hükümeti ise PYD'nin davet edilmesini “kabul edilemez” olarak tanımlamıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Rus yetkililerin kendilerine, kongrenin ertelendiğini ve PYD’nin davet edilmeyeceğini söylediğini ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise kongrenin ertelemediğini fakat hazırlıkların devam ettiğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD ve Çin arasında 250 milyar dolarlık rekor anlaşma

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa