09 Kasım 2017 18:30

Şiddet uygulayan erkek bir de mağdur oldu!

Akit gazetesi, şiddet uygulayan erkeğin evden uzaklaştırılmasını içeren 6284 sayılı Yasa'nın erkekleri mağdur ettiğini öne sürdü.

Şiddet uygulayan erkek bir de mağdur oldu!

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
İstanbul

Müftülüklere resmi nikah yetkisi verilmesi, boşanmalarda arabuluculuk kurumunun devreye girmesi gibi kadın haklarına dönük saldırı yasaları adım adım hayata geçirilirken iktidara yakın Akit gazetesi bu sefer de 6284 sayılı Yasa’yı hedef aldı. Gazetenin “Şiddeti Değil Yuvayı Yıkan Kanun: “6284” başlığıyla manşet yaptığı habere göre sorun, kadının şiddet görmesi değil, şiddet uygulayan erkeğin evden uzaklaştırılması. Yasanın “Türk aile yapısına dikkat edilmeden” hazırlandığını iddia eden gazete, şiddet gösteren erkeğin mağdur olduğunu iddia etti. 

KADIN CİNAYETLERİNİ MEŞRU GÖSTERDİ

İktidar yanlısı, saldırgan ve hedef gösteren haberleriyle bilinen Yeni Akit gazetesi bu seferde kadınların haklarını hedefine koydu. Faruk Arslan imzasıyla manşetten paylaşılan haberde 2012 yılında yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un 2012 yılından bu yana  “Aile dramlarının ana kaynağına dönüşmüş olduğu” iddia edildi. Kadına yönelik şiddetin kaynağı olarak gösterilen yasa için skandal ifadeler kullanan gazete, kadın cinayetlerini de meşru gösterdi: “Şiddet olmasa dahi kadının en ufak şikayetiyle erkeklerin evlerinden 6 aylık süreyle uzaklaştırılması yuvaları yıkıyor, öfke patlamalarına yol açarak cinayet vakalarına sebep oluyor.” 

KADININ İTİRAZ ETMESİ AİLEYİ TEHDİT EDİYORMUŞ

“Kadının anlık bir tartışma sonucu en basit şikayetiyle, herhangi bir darp olmasa dahi erkeğin 6 ay süreyle yuvasından uzaklaştırılması, aile birliğindeki en büyük tehdit haline geldi. 2012 yılından bu yana yürürlükte olan ancak şiddet olaylarının önüne geçemediği gibi problemleri daha da artırarak aile birliğinin en büyük tehdidi haline gelen kanunun kötüye kullanımı ve gelinen noktaya ilişkin uzmanlar, korkunç tespitlerde bulunuyor” denilen haberde Avukat Ali Cahit Polat’ın görüşüne de yer verildi. Polat’a göre ise “En ufak şikayetle ilgili delil ve belge aranmaksızın erkek aleyhinde kararlar veriliyor.

KADININ HAKKINI KULLANMASI ERKEĞİN İTİBARSIZLAŞMASIYMIŞ!

Koruma kararlarına rağmen öldürülen onlarca kadın haberini hiçe sayan gazeteye göre, kadınlar yargı makamlarına yaptıkları her başvurunun sonucunu hemen alıyor.  “Şikayetçi olan kadının mahkemeye gitmesine bile gerek yok, polisi araması erkeğin uzaklaştırılması için yetiyor. Kadının ‘Bana sesini yükseltti’ demesi dahi yeterli bir sebep sayılıyor. Erkeğin görüşüne başvurulmadan karar veriliyor” ifadelerine yer veren gazeteye göre ise erkekler mağdur. Ekonomik ve psikolojik şiddetin tanımlarını da beğenmeyen gazeteye göre “Eve yeteri kadar bakmıyor, Bana sesini yükseltti” de şiddet değil. Bununla da yetinmeyen gazeteye göre kadınların haklarının korunması erkeğin itibarsızlaştırılması anlamına geliyor.

ÖNCEKİ HABER

Suudi Arabistan’dan vatandaşlarına: Lübnan’ı terk edin

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa