09 Kasım 2017 16:11

Mersin’de eğitim emekçileri, 3 günde 1459 imza topladı

Mersin’de eğitimdeki gidişata ‘dur’ demek isteyen eğitimciler, eğitimle ilgili talepleri için 3 günde 1459 imza topladı.

Paylaş

Turan DAL
Mersin

Eğitim Sen Mersin Şubesi, 26-27-28 Ekim tarihlerinde günde 2 saat süreyle gerçekleştirdikleri imza kampanyasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Eğitime ilişkin taleplerin yer aldığı kampanyada toplanan bin 459 imza İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletildi.

'TOPLUMUMUZUN DUYMUŞ OLDUĞU BİR RAHATSIZLIK VAR'

Eğitim alanında yaşanan sorunları kısaca hatırlatarak konuşmasına başlayan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Toplumumuzun, öğrencilerimizin, velilerimizin ve biz eğitim emekçilerinin duymuş olduğu rahatsızlıklar var. Eğitim alanına ilişkin, özellikle öğrenci velilerimizin duyarlılığını arttırabilmeye dönük çalışmalar yapıyoruz. 26, 27, 28 Ekim tarihlerinde günde 2 saat süreyle yürütmüş olduğumuz bir imza kampanyası vardı. Bu imza kampanyasında özellikle eğitimde yaşanan bu gidişata ilişkin taleplerimiz yer alıyordu” diye konuştu.

‘OHAL’DEN DOLAYI AÇIKLAMAMIZI KURUM ÖNÜNDE YAPAMADIK’

3 gün gibi kısa bir sürede bin 459 imza topladıklarını aktaran Muşlu, “Topladığımız imzaları taleplerimizle birlikte bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz. Aslında biz bu açıklamayı bugün müdürlük önünde yapmak istedik. Yalnız OHAL gerekçesiyle Valilik tarafında izin alamadık. ‘OHAL süresi boyunca devlet kurumlarının önünde basın açıklaması yapılamaz’ denildiği için yapamadık” diye belirtti.

TALEPLERİ SIRALADI

Ardından Muşlu, yürütülen imza kampanyasındaki talepleri şöyle sıraladı:

* Eğitimin tüm kademelerinde yapılacak değişikliklerde konuyla ilgili tüm tarafların eleştiri, görüş ve önerilerinin dikkate alındığı; çocuklarımız için en iyi olanın belirleneceği bir tartışma ortamının yaratılmasın,

* Sabit kış saati uygulamasından vazgeçilerek Danıştay’ın kararının uygulanmasını ve çocuklarımızın karanlıkta okula gitmeye zorlanmamasın,

* Özel okullara öğrenci başına verilen maddi desteğe son verilerek, devlet okullarına gereksinimi kadar ödenek aktarılması,

* Çocuk işçiliğinin önlenerek çocukların okulla buluşmasının sağlanması,

* Tüm okullarda laboratuvar, kütüphane, müzik odası ve diğer işliklerin açılması,

* Derslerin bilimsel bir içeriğe kavuşturulması,

* Karma eğitime son vermeye dönük uygulamalardan vazgeçilmesi,
* Okullarda hiçbir çocuğun ayrımcılığa, şiddete maruz kalmadığı demokratik, hoşgörü ortamının sağlanması”


BALIKESİRDE EĞİTİMCİLER İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Balıkesir'de Eğitimciler imza kampanyası yaptı (Evrensel)

Eğitim Sen Balıkesir Şubesi ,Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda imza kampanyası başlattı. “Çocuklarımız Geleceğimizdir, Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” başlığıyla imza toplayan eğitimciler, laik bilimsel ve demokratik eğitim istedi.

Kampanya açılışında konuşan Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, imza standı açılışında yaptığı konuşmada; gelinen süreçte eğitimde laiklik,demokrasi ve bilimsellikten uzaklaşıldığına dikkat çekerek, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın orta öğretime geçiş sistemiyle ilgili açıklamasında “nitelikli okullar” diyerek, okulların yüzde 95’inde niteliksiz eğitim yapıldığını itiraf etmiş olduğunu söyledi.

Karma eğitimden vazgeçilmemesi gerektiğinin altını çizen Bulut, okullarda çocukların şiddet, taciz ve istismara karşı korunduğu demokratik bir ortamın yaratılması gerektiğini söyledi. Bulut, velileri ve Balıkesirlileri kampanyaya destek vermeye çağırdı. (Balıkesir/ EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşar Kemal, doğduğu köyde anıldı

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Hafter'in ateşkes derdi yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa