09 Kasım 2017 14:35

ABD’nin Indiana eyaleti Ermeni Soykırımı’nı tanıdı

ABD'nin Indiana eyaleti, 1915 Ermeni Soykırımı'nı kabul eden tasarıyı onayladı. Böylece ABD'de soykırımı kabul eden eyaletlerin sayısı 48 oldu.

ABD’nin Indiana eyaleti Ermeni Soykırımı’nı tanıdı

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

ABD’nin Indiana eyaleti, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun "Ermenilere soykırım yaptığı”nı kabul eden tasarıyı onayladı. Böylelikle ABD’de “Ermeni Soykırımı”nı kabul eden eyaletlerin sayısı 48’e yükseldi.

Kararı kamuoyuna açıklayan Indiana Valisi Eric J. Holcomb, 6-12 Kasım tarihlerini Ermenilerle ilgili bilgilendirme ve aydınlatma haftası (Armenia Awarness Week) ilan etti. Vatandaşlara “soykırım” nedeniyle düzenlenen etkinliklere katılmaları çağrısı yaptı.

Amerika-Ermeni Ulusal Kongresi-Doğu Bölgesi (ANCA-ER) İletişim Şefi Artur Martirosyan, “Bu karar sadece Indianalılara değil yüz yılı aşkın gerçekleri rehin tutan inkarcı Türk hükümetlerine bir hatırlatmadır” dedi.

Evrensel’e açıklamalarda bulunan İsveç’teki Seyfo Center’in Genel Başkanı Sabri Atman, örgütlerinin birkaç yıldır ABD’de sürdürdükleri çalışmaların sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi.

Atman, ”Asur soykırımını kabul eden ABD eyaletlerine yenilerini ekleyeceğiz. California bu anlamda çok önemli bir eyalettir. Asur soykırımını kabul eden 3’üncü eyalet olması için çaba sarfedeceğiz ve başaracağız” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABER

ESHOT çalışanları: Yönetimin faturasını ödemek istemiyoruz

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de Libya açıklarında mültecileri taşıyan bot battı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa