09 Kasım 2017 13:26

Zarrab davasında dört Halkbank çalışanı tanık oldu

ABD’de görülen Reza Zarrab davasında dört Halkbank çalışanının tanık olarak dinlenmesine karar verildi. 

Paylaş

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen davada Hakim Richard Berman, Reza Zarrab davasında tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın lehine tanıklık yapmak isteyen banka çalışanlarıyla video konferans aracılığıyla, asıl duruşmalar öncesinde tanıklık etmesini onayladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Hakim Berman, dört Halkbank çalışanın ifadelerinin alınması ve çapraz sorgularının da 27 Kasım’dan önce yapılması gerekliğine hükmetti.Dört tanık, hem savcılık hem de savunma makamı tarafından sorgulanacak ve ifadeleri alınacak.

Hakim Berman, Atilla’nın avukatlarının diğer bir alternatif olarak mahkemeye sunduğu, tanıkların 27 Kasım’da başlayacak ilk duruşmaya video konferans aracılığıyla katılmasını talebini ise reddetti.

Richard Berman yazılı emrinde, “ABD’ye gelmek istemeyen dört Halkbank çalışanının ifadesi, hem savunmanın, hem de savcılığın hazır bulunacağı bir şekilde Toronto, Londra, Cenevre ya da Stockholm’de, hatta iki tarafın da hazır bulunabileceği başka bir kentte alınabilir. Burada hazır bulunan savcılık ve savunma tanıkların çapraz sorgularını birlikte, yüz yüze yapabilir” önerisinde bulundu.

İSTANBUL’DA ŞARTLAR SAĞLANIRSA OLABİLİR

Hakim Berman, önerdiği veya uzlaşılan bir şehir dışında, Atilla’nın savunma ekibinden gelen talebe göre tanıkların ifadelerinin ve çapraz sorgularının Türkiye’de ve İstanbul’da alınabileceğine de işaret etti, ama bunun için İstanbul’da güvenli ve tarafsız bir merkez oluşturulması gerektiğini savundu. İstanbul olasılığının gerçekleşmesi durumunda, savcılık ve savunma ekibinin sorgulamayı New York’ta özel bir merkezden yürütmesi gerekecek. 

Richard Beman, “Bunun için İstanbul’da Amerikan yasalarına göre tanıkların yemin ettirilmesiyle ilgili birçok prosedürün tüm şartlarının oluşturulması gerekir. Yeminli tercümanların hazır bulunması bir zorunluluktur” dedi.

‘DURUŞMA TAKVİMİNİ ENGELLEMEYİN’

Berman, tanıkların dinlenilmesiyle ilgili gelişecek bu prosedürün Amerikan yasaları çerçevesinde yapılması ve buna titizlikle uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Dava yargıcı Berman, dört Halkbank çalışanının dinlenmesiyle ilgili prosedürün, 20 Kasım’da başlayacak jüri seçimi ve 27 Kasım’da başlayacak davanın aslının görüşülmeye başlanacağı duruşma takvimini engellememesi gerektiğine vurgu yaptı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksel'de gözaltına alınan İHD yöneticileri serbest

SONRAKİ HABER

Uganda'daki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 36'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa