09 Kasım 2017 04:08

Bozdağ’ı şikayet etti, bir yıldır sonuç çıkmadı

Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı 667 ve 668 No’lu KHK’lerin altına imza atttığı gerekçesiyle şikayet eden Avukat Çakmak, 1 yıldır cevap bekliyor.

Bozdağ’ı şikayet etti,  bir yıldır sonuç çıkmadı

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Avukat İsmail Sami Çakmak’ın Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ hakkında 667 ve 668 No’lu KHK’lerin altına imza atarak avukatlık meslek kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle Yozgat Barosu’na bulunduğu şikayete bir yıldır yanıt gelmedi. Çakmak, 12 Kasım 2016 tarihinde yaptığı şikayetin işleme dahi konulmaması üzerine şikayetini yineledi. O dönem Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ, halen avukat olarak Yozgat Barosu’na kayıtlı bulunuyor. Söz konusu OHAL KHK’lerinin avukatlık mesleğine kısıtlamalar getirdiğini, üstelik hukuk ve insan haklarına darbe anlamına gelecek maddeler içerdiğini belirten Çakmak, şikayetini yineleyerek Bozdağ’ın baro levhasından silinmesini talep etti. 

‘BU ŞİKAYETTE ZAMAN AŞIMI OLMAZ’

Çakmak, Avukatlık Kanunu 141. maddesi gereğince halen işlem yapılmakta olduğu ihtimal olsa da ve “yönetim kurulu ivedilikle ve herhalde olaydan haberdar olduğu tarihten itibaren en çok bir yıl içinde disiplin kovuşturması hakkında bir karar vermeye mecburdur” hükmünün zaman aşımı ve hak düşürücü süre olarak algılanamayacağını vurguladı. Ancak yine de ‘dosyanın karışması’, ‘dilekçenin kaybolması’ olasılıkları nedeniyle bir yıl henüz dolmadan şikayetini yinelediğini belirten Çakmak, “Bu şikayet zaman aşımı ya da görmezden gelinebilecek bahanelerle geçiştirilemez” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

KHK ile ihraç edilen öğretmenler mücadelelerini anlattı

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa