08 Kasım 2017 21:04

Bağımsızlık referandumu için anayasal düzenleme yapılabilir

İspanya Dışişleri Bakanı Dastis İspanya’nın gelecekte bağımsızlık referandumuna izin veren anayasal düzenleme yapabileceğini söyledi.

Paylaş

İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, İspanya'nın gelecekte ülkenin içindeki bölgelere bağımsızlık referandumu yapma izni veren anayasa değişiklikleri yapabileceğini söyledi.

BBC'ye konuşan Dastis, bu konunun ülke genelinde referanduma götürülebileceğinin sinyalini verirken, parlamentoda "Katalan halkının bir kısmının taleplerine daha uygun hale getirme ihtimalini incelemek üzere" bir parlamento kurulduğunu açıkladı.

İspanya'nın geri kalanının da anayasa değişikliği yönünde oy vermesi şartını koşan Dastis, sözlerine şöyle devam etti:

"İlgilenilmesi gereken bir siyasi durumla karşı karşıya olduğumuzu kabul ediyoruz fakat her durumda bir karar alınacaksa tüm İspanyalılar tarafından alınmalı."

'AYRILIKÇILARA UZATILMKIŞ ZEYTİN DALI'

Bu açıklamaları Katalonya'daki ayrılıkçılara uzatılmış bir zeytin dalına benzeten BBC News’ten Gavin Lee, “İspanya, anayasasını değiştirerek Katalonya'nın bağımsızlığı için resmi bir referandum yapabilmeye olanak sağlayabilir. Fakat bu referandumun, İspanya'nın tümündeki 47 milyon seçmen tarafından oylanması gerekiyor.

Alfonso Dastis, bu yasal değişikliğin Katalan sorununun gelecek nesillerde çözülmesini kolaylaştırmasını umuyor. Fakat bu, görevden alınan Katalan lider Carles Puigdemont'un savunduğu, Katalanların kendi geleceğine karar vermesi talebinden çok uzak” dedi.
 

Çarşamba günü İspanya Anayasa Mahkemesi ise, Katalonya hükümetinin 27 Ekim'de gerçekleştirdiği referandum sonrası ilan ettiği tek taraflı bağımsızlık kararını tanımadıklarını söyledi. Mahkeme sözcüsü, bağımsızlık ilanının "hükümsüz" ve "Anayasa'ya aykırı" olduğunu açıkladı.

Katalonya Özerk Yönetimi hükümetinin görevden alınması sonrası gelen bu hamle, protestolara neden oldu.

Dastis, protestolarda insanların yaralanmasına üzüldüğünü belirtirken polisin orantısız şiddet kullandığı eleştirilerini ise kabul etmediğini söyledi. Alfonso Dastis, daha önce "şiddet görüntülerinin bir kısmı sahte" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

15 yumurta için 15 bin lira ceza yargıdan döndü

SONRAKİ HABER

Irkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa