08 Kasım 2017 20:51

İsveç, ABD’den Patriot füzeleri satın alacak

İsveç Hükümeti, ABD’den Patriot füze savunma sistemi almayı kararlaştırdı.

İsveç, ABD’den Patriot füzeleri satın alacak

Paylaş

İsveç Hükümeti, ABD’den Patriot füze savunma sistemi almayı kararlaştırdı. Hükümetin Patriot’ları tercih etmesi giderek NATO yanlısı bir politika izlemekle eleştirilen İsveç Hükümeti’nin NATO’ya daha da yakınlaşmak istediği yorumlarına yol açtı.

Savunma Bakanı Peter Hultqvist, İsveç’in Partiot füzeleri alma kararını Parlamento Savunma Komisyonu’yla yaptığı toplantının ardından açıkladı. Toplantının oldukça verimli geçtiğini söyleyen Hultqvist, füzelerin alımı için İsveç Savunma Gereç İdaresi’ni (FMV) görevlendirdiklerini ve talep mektubunu ABD’ye ileteceklerini belirtti.

Kararın arkasında hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat İşçi Partisi ve Çevre Partisi Yeşiller’in yanı sıra hükümetin dış politikada işbirliği yaptığı muhafazakar Moderat Parti ile Merkez Partisi’nin olduğu belirtildi. Muhafetteki Liberal Parti ve Hıristiyan Demokratlar da, hükümetin kararına destek verdiğini açıkladı.

Sol Parti, Patriotlar hakkında henüz bir açıklama yapmazken yabancı düşmanı ve ırkçı İsveç Demokratları ABD’den Patriot füzeleri alınmasına karşı çıktı. Partinin Parlamento Savunma Komisyonu üyesi Roger Richtoff, Patriot savunma sistemlerinin gelişme potansiyeli olmadığını belirterek hükümetin kararını “Tamamiyle anlaşılmaz” olarak niteledi.

Patriotların savaş gemilerine monte edilemeyeceğini hatırlatan Richtoff, Fransız-İtalyan yapımı Samp/T hava savunma sistemlerinin alınmasından yana olduklarını söyledi. 

Uzmanlar, hükümetin daha modern ve gelişmiş  Samp/T füze savunma sistemi yerine Patriotları tercih etmesini ABD ile ilişkileri daha da geliştirmek istediğine bağlıyor. Patriotların 2020 yılından itibaren yerleştirilmeye başlanacağı ve maliyetinin 25 milyar kron civarında olacağı tahmin ediliyor. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İsveç’te şirketler camileri sigortalamayı reddediyor

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa