08 Kasım 2017 17:58

Katalan emekçiler siyasi tutuklar için greve çıktı

Katalonya’da Katalan işçi ve emekçiler siyasi tutukluların serbest bırakılması için greve çıktı.

Paylaş

Katalonya’da bağımsızlık referandumunu tanımayarak bölge yönetimine el koyan ve seçilmiş yöneticileri tutuklatan İspanya hükümetine tepki greve dönüştü. Bağımsız sendika federasyonu Intersindical-CSC tarafından çağrısı yapılan greve katılan Katalan işçi ve emekçiler siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Grevci işçiler sokak eylemleri de yaptı, tüm Katalonya’da 70 kadar karayolunun eylemlerle trafiğe kapatıldı. 

EN BÜYÜK SENDİKALAR KATILMADI

Katalan gazete el Periodico’ya göre kitlesel eylemlere rağmen greve katılım beklenenden düşük oldu. Greve katılımın en yoğun katılım eğitimcilerin gösterdiği belirtildi. 
Katılımın düşük olmasının nedeni ise büyük sendika konfederasyonları olan CCOO ve UGT’nin greve katılmaması oldu. Aynı sendikalar 1 Ekim bağımsızlık referandumuna yönelik İspanyol polisinin şiddetini protesto için ilan edilen 3 Ekim grevine tüm sendikalar katılmış ve grev büyük ses getirmişti. 

BARSELONA’DA BÜYÜK EYLEM

Katalonya’nın başkenti Barselona’da ise binlerce işçi ve emekçi miting yaptı. Öğle saatlerinde Sant Jaume de Barcelona Meydanı’nda toplananlar, “siyasi tutuklulara özgürlük” dövizleri taşıdı ve tutuklu Katalan siyasetçilerin bırakılmasını talep eden sloganlar attı. Eyleme başkanları tutuklu bulunan Katalan kitle örgütleri ANC ve Omnium da katıldı. 

BELEDİYE BAŞKANLARI BRÜKSEL’DE

Öte yandan Katalan belediye başkanları Belçika'da Avrupa kurumları önünde Katalonya hükümeti üyelerinin hapse atılmasını protesto etti. 200 belediye başkanı, Brüksel'de Schuman meydanında “siyasi tutuklulara özgürlük” yazılı pankart açtı. Katalonya lideri Carles Puigdemont ise konuşmasında AB yöneticilerine, “Bağımsız devlet olmak demokratik bir haktır. Bunu engellemeye mi çalışacaksınız? Darbe kapsamında Rahoj’a destek olmaya devam edecekmisiniz misiniz?” diye sordu. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci İdris Sayılğan tahliye edilmedi

SONRAKİ HABER

Gezi'de yaralanan Aydın Aydoğan'ın dosyası üçüncü kez faili meçhule gönderildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa