08 Kasım 2017 17:11

Kayısı üreticisi hükümete seslendi: Borçlarımız ertelensin

2 milyon kayısı ağacını kesmek zorunda kalan Malatyalı üreticiler hükümetten borçlarının ertelenmesini istedi.

Paylaş

Hacı Yusuf TOPALOĞLU

Kayısının para etmemesi ve susuzluk yüzünden 2 milyon kayısı ağacının kesildiği Malatya’da üreticiler hükümetten borçlarının ertelenmesini istedi. Her seçim dönemi ‘su getireceğiz’ vaadinde bulunan siyasetçilere tepki gösteren üreticiler, sorunlarının çözümü için biran önce adım atılmasını istediler. Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Aziz Kartal, sadece kendi mahallesinde kayıtlı olan 262 bahçeden ağaçların yarısının kesildiğini belirterek, Malatya genelinde 2 milyondan daha fazla ağacın kesildiğini kaydetti. 

Temel geçim kaynaklarının kayısı olduğunu belirten Kartal, her seçimde ilçeye su getirileceği konusunda vaatler verildiğini, ancak vaatlerin yerine getirilmediğini söyledi. Kayısının gelirinin giderini bile karşılamadığını anlatan Kartal, “Çiftçi kesmesin de ne yapsın? Saman pahalı olduğu için de hayvancılık yapamıyor. Anlayacağınız çiftçiler ne yapacağı konusunda şaşırmışlar. Mahallede çiftçilik bitmiş durumda” dedi. 

DIŞ POLİTİKA KAYISIYI BİTİRDİ

Kesilip odun olarak satılan kayısı ağaçlarının da para etmediğini, üreticinin kredi borçlarını kapatmadığını belirten Kartal, çiftçinin borçlarının ertelenmesini istedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kayısı sorununa çözüm bulmasını talep eden Kartal, “Malatya kayısısı dünyaya ihraç ediliyor. Niye el atmıyorlar bilemiyoruz. Amerika ile vize sıkıntısı, Kuzey Irak ya da Almanya ile başka sıkıntılar yaşıyoruz. Çevremizdeki tüm dış ülkelerle sorunumuz var. Kayısının para etmemesinin sebeplerinden biri de budur” diye konuştu.  

ÜRETİCİ NE YAPSIN NE ÜRETSİN?

Yaklaşık 25 yıldır emek verdiği 30 dönümlük arazisindeki kayısı ağaçlarını kesmek zorunda kaldığını ifade eden Baki Bektaş, susuzluktan ve kayısının para etmemesinden toplam 300 ağacını kestiğini söyledi. Ağaçları kestikten sonra tütüne yöneldiğini, ancak gelen yasaktan dolayı tütünün de para etmediğini kaydeden Bektaş, hiçbir ürün ekmediği tarlasını göstererek, “Mazot 5 TL’nin üzerine çıkmış, ben bu tarlaya ne ekeceğim, ne kaldıracağım? Kayısıyı 4 ya da 5 TL’ye veriyoruz. Bu durumda kendi masraflarını çıkarmıyor. Tütün ektik, tütüne de yasak geldi. Biz çiftçiler şimdi ne yapalım, ne üretelim?” diye sordu. 

‘MALATYA KAYISISIZ KALACAK’

Kestikleri ağaçları odun olarak sattıklarını belirten Bektaş, “Öncelikle mazotu biraz düşürsünler. Gemilere veriyorlar 2 TL’ye, çiftçiye veriyorlar 5 TL’ye. Biz nasıl üreteceğiz? Belediye başkanı su getireceklerine dair söz verdi. Seçimlerde ‘Su getireceğiz vatandaşlar arazilerini sulayacak’ dediler, ancak bir şey göremedik. Bir arkadaşımız 300 dönümlük arazide 3 bin ağaç kesti. Tarım Bakanı bize destek olsun borçlarımızı ertelesin, ödeyemiyoruz. Ben 30 bin TL kredi çekip kayısı masrafları verdim, şu anda verecek durumda değilim. Ertelesinler gelecek sene ödeyelim” dedi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul kayısı üreticilerinin yaşadığı sorunları Melis gündemine taşıdı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Toğrul, hükümetin sorunun çözümü için adım atıp atmayacağını sordu. Toğrul, Bakan Fakıbaba’nın şu  sorulara cevap vermesini istedi: 
* Bakanlığınıza göre kayısı ağaçlarının kesilmesinin nedeni nedir? 
* Kayısı üreticilerinin Pazar sorununu çözmek için 2018 yıllı içerisinde ne gibi önlemler almayı düşünürsünüz? 
* Kayısı üreticilerinin 2017 yıllı içerisinde yaşamış olduğu su sorununa yönelik bakanlığınız 2018 yıllı içerisinde nasıl bir çözüm geliştirmeyi düşünmektedir?
* Kayısı üreticilerine alan bazlı destek verilmemesinin nedeni nedir? 
* Kayısı üreticisinden ucuz alınan kayısının, marketlerde ve pazarlarda yüksek fiyata satılmasının nedeni nedir? (Malatya/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boğaziçi Üniversitesi’nde servis eylemi

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa