08 Kasım 2017 16:52

Bakanlığa göre'silahlı eğitim'de sakınca yokmuş

Milli Eğitim Bakanlığı ana okulu öğrencilerine yaptırılan silahlı gösterileri sakıncalı bulmadı.

Bakanlığa göre'silahlı eğitim'de sakınca yokmuş

Paylaş

Ana okulu öğrencilerine yaptırılan silahlı gösterileri meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’a skandal bir yanıt geldi. Milli Eğitim Bakanı imzasıyla verilen cevapta herhangi bir sakınca olmadığı iddia edildi.

Eğitim kurumlarında çocukların ve gençlerin silaha teşvik edilmesi ve ‘’cihad eğitimi’ verilmesini meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP’li Kahramanmaraş Belediyesi’nin bir etkinliğinde ve  Sinop’un Gerze İlçesi’ndeki bir Kuran Kursu’nda öğrencilere yaptırılan ‘silahlı gösteri’yi MEB’e sordu. Milli Eğitim Bakanlığı ise Yarkadaş’a verdiği yazılı cevapta, “silahlı eğitim ve gösteri” fotoğraflarında “herhangi bir sakınca görmedikleri”ni belirtti. Bakan İsmet Yılmaz imzasıyla verilen cevaba tepki gösteren Barış Yarkadaş, “Bakanlık, silahlı cihadı ve silahlı gösterileri normal buluyor. Bunun adı, cihadı, silahlı eylemleri ve yeni katliamları teşvik etmektir. Kindar nesilden sonra ‘Katil nesil’ için düğmeye basıldığı görülüyor” dedi. 

‘DERHAL İPTAL EDİN’

Aklı başında olan hiç kimsenin ana okulu öğrencilerine yaptırılan silahlı gösteriyi savunamayacağını belirten Yarkadaş, “Bu ülkenin çocuklarına ve geleceğine bu kötülüğü yapmayın. O yönetmeliği derhal iptal edin. Elinizi çocuklarımızdan çekin...” diye konuştu. 

‘BİLİMSEL EĞİTİM YERİNE SİLAHA TEŞVİK’

4 yaşındaki çocukların eline silah verilip sahneye çıkartılmasının mazur görülecek herhangi bir yanının bulunmadığını belirten Yarkadaş, “Milli Eğitim Bakanlığı, bilimsel öğrenimin koşullarını sağlamak yerine, çocukları silah kullanmaya teşvik ediyor. Bir ülkeye daha büyük bir kötülük yapılamaz. Yaşam yerine ölümün ve kanın kutsandığı bir eğitim, Türkiye’nin geleceğine hançer saplamaktır” dedi.

ENSAR VAKFI’NIN KİTABI DA TBMM GÜNDEMİNDE

Yarkadaş, Evrensel’in ortaya çıkardığı “İmam Hatiplilik Şuuru” adlı kitabın Ensar Vakfı tarafından okullarda dağıtılmasını da gündeme taşıdı.

Yarkadaş, “Adı tacizle anılan ve bu konuda kirli bir sicili olan Ensar Vakfı’na ait bir kitabı okullarda dağıtmak ve dağıttırmak cihadı teşvik etmektir. Cihadı kime karşı yapmayı düşünüyorsunuz? Siz ülkemizi bir iç savaşa mı sürüklemek istiyorsunuz?” sorusunu yöneltti. 

Adı geçen kitabın, İmam Hatip Okulları’na gitmek istemeyen öğrenci ve öğretmenleri aşağıladığını belirten Yarkadaş, “Türk halkının dini inançlarını sorgulamak kimsenin haddi değildir. Bu saçmalıklara son verin. Türkiye’yi büyük bir kaosa sürüklüyorsunuz” tepkisini gösterdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ordu'da belediyenin Gülyalı Balıkçı Barınağı projesine tepki

SONRAKİ HABER

Facebook, Sputnik’e ait sayfaları kaldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa