08 Kasım 2017 16:32

Zonguldak'ta BES üyelerinin açığa alınmasına tepki

BES Zonguldak şube başkanının da arasına olduğu 4 üyesinin açığa alınmasına Zonguldak'ta Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde tepki gösterdi.

Zonguldak'ta BES üyelerinin açığa alınmasına tepki

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Zonguldak şube başkanının da arasına olduğu 4 üyesinin açığa alınmasına Zonguldak'ta Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde tepki gösterdi. BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, OHAL uygulamalarının hükümet tarafından bile tartışıldığı ve kapsamının daraltılacağının ifade edildiği bir süreçte, kimi kamu kurumlarında keyfiyetin ve fırsatçılığın devam ettiğini söyledi. Akpınar, SGK’yi sorumlu davranmaya davet etti.

KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Zonguldak'ta 4 üyesinin açığa alınmasına tepki gösterdi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından BES  Zonguldak Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin’in de içerisinde bulunduğu 4 BES üyesi hiçbir gerekçe gösterilmeden 657 sayılı DMK’nın 137 ve 138. Maddeleri gereğince açığa alınmıştı. 

Konuyla ilgili olarak BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, Genel Sekreter Aziz Özkan, Genel Mali Sekreter Sedat Suna ve Genel Basın Yayın Sekreteri Bahadır Berdicioğlu’nun katılımıyla Sosyal Güvenlik Kurumu Zonguldak İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Burada konuşan BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, OHAL uygulamalarının hükümet tarafından bile tartışıldığı ve kapsamının daraltılacağının öne sürüldüğü bir süreçte, kimi kamu kurumlarında keyfiyetin ve fırsatçılığın devam ettiğini ifade etti. Haksız ve hukuksuz işten atmalara aracı olan kamu kurumlarının, hatalarını telafi etmek yönünde çalışmalar yapmaları gerekirken hukuksuzluklara ve keyfi uygulamalara devam ettiğini söyleyen Akpınar, son olarak 4 üyelerinin açığa alındığını dile getirdi. Akpınar, bu uygulamaların ilgili kişileri mağdur ederken diğer yandan da kamuyu zarara uğrattığına dikkat çekti. İş yoğunluğunun had safhada olduğu SGK’deki bu uygulamaların tüm çalışanlar üzerinde olumsuz bir etki yarattığının altını çizen Akpınar, bunun iş motivasyonunu da düşürdüğünü belirtti. Akpınar, işten atılan üyelerinin ortak özelliğinin daha önce disiplin cezası almış olmaları olduğunu, açığa alınma sebepleri bu ise üyelerinin çifte cezayla karşı karşıya bırakıldıklarına değindi. Açığa almanın farklı bir gerekçesi varsa bunun da disiplin soruşturması açılarak ve hukuki süreç işletilerek yapılması gerektiğini ifade eden Akpınar, SGK’yi sorumlu davranmaya davet etti. Akpınar, sonuna kadar üyelerinin yanında olacaklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Efemçukuru meselesi hukuk zemininden çıktı’

SONRAKİ HABER

İspanya'da 107 metrelik kuyuya düşen çocuğa ulaşılmaya çalışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa