08 Kasım 2017 13:16

Sağlık emekçileri: Ölümüne çalışmak istemiyoruz

3 hekimin bunalıma girerek intihar etmesi üzerine İzmir’de sağlık emekçileri ‘Ölümüne çalışmak istemiyoruz’ dedi.

Sağlık emekçileri: Ölümüne çalışmak istemiyoruz

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) İzmir Şubesi, geçtiğimiz günlerde 3 hekimin bunalıma girerek intihar etmesi üzerine tekrardan gündeme gelen sağlık çalışanları üzerindeki iş baskısı ve şiddet olaylarına karşı örgütlü olduğu hastanelerde bildiri dağıtarak mücadele çağrısı yaptı.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ege Üniversitesi ve Çiğli Devlet Hastanesi'ndeki bildiri dağıtımlarında sağlıkta dönüşümün, mobbingin, performans sisteminin, esnek kuralsız çalıştırmanın, 36 saat nöbetin ve artan iş yükünün öldürdüğü belirtilerek “artık ölmek istemiyoruz” denildi.

'BİZE VE HASTALARA ZARAR VERİYOR'

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bildiri dağıtımı sonrasında basına açıklamada bulunan Şube Eş Başkanı Dr. Fatih Sürenkök, insanca çalışmak istediklerini ifade ederek "Sağlık çalışanları arasındaki depresyon ve tükenmişlik sendromunun kendisini intiharlarla göstermeye başladı. Eksik persenolle çalışmak hem bize hem de hastalara zarar veriyor. Uzun mesailer psikolojimizi ve sosyal hayatımızı etkiliyor. 36 saat nöbetin bizlere ve hastalara zararının hesabını kim verecek" dedi.

'PERFORMANS SİSTEMİ KALDIRILMALI'

Performans sisteminin kaldırılması gerektiğini belirten Sürenkök şunları söyledi: "Bu kadar uzun, esnek, kuralsız çalışmaya yol açan uygulamalardan vazgeçilmeli. Biz sağlıkçılar hem kendimiz hem hastalarımız için huzurlu, insana yakışır şartlarda çalışmak ve ve hizmet vermek istiyoruz.”

Bildiri dağıtımı diğer hastanelerle devam edecek. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Barbaros Şansal'ın 6 ay 20 günlük cezası onandı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa