08 Kasım 2017 12:56

Gazetecilerin çektiği fotoğraflar suç sayıldı

Kapatılan DİHA'nın tutuklu muhabirleri Selman Keleş ve Arif Aslan'ın 8 ay sonra iddianamesi hazırlandı.

Paylaş

Van Büyükşehir Belediyesi’nin etrafına konulan beton blokları fotoğraflarken gözaltına alınan ve yaklaşık 8 aydır tutuklu bulunan gazeteciler Selman Keleş ve Arif Aslan’ın iddianameleri hazırlandı. “Örgüt üyeliğinden” yargılanacak olan Keleş ve Aslan’ın makinelerinde bulunan tüm fotoğraflar suç sayıldı. 

4 SAYFALIK İDDİANEME

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabiri Selman Keleş ile serbest gazeteci Arif Aslan 31 Mart 2017’de kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi etrafına konulan beton blokların fotoğraflarını çektikleri için gözaltına alınıp, tutuklandı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre yaklaşık 8 aydır Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Keleş ve Aslan ile ilgili hazırlanan 4 sayfalık iddianamede  “örgüt üyeliği” suçlaması yapılıyor. 

Keleş ve Aslan’ın fotoğraf makinelerinde bulunan tüm fotoğraflar ‘suç delili’ sayıldığı iddianamede, çekilen blok fotoğraflar için, Keleş ve Aslan’ın “örgüt tarafından gerçekleştirilebilecek eylemler için ön çalışma yapıyor olabilecekleri” şeklinde yorumlandı. 

GAZETECİLERE YİNE ‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’ SUÇLAMASI

Keleş’in fotoğraf makinesinin hafıza kartında bulunan askeri araç, helikopter fotoğraflarının suç unsuru sayıldığı iddianamede, rutin bir haber için çekilen Dilucu Sınır Kapısı fotoğrafları da yine suç olarak yer aldı. Gürbulak Sınır Kapısı’nda bulunan bir şüpheli çantanın emniyet tarafından güvenli bir şekilde patlatıldığı anın fotoğrafları da suç olarak dosyaya eklenirken, Keleş’in Demokratik Bölgeler Partisi’nde (DBP) çektiği fotoğraflarda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin görünmesi de suç oldu. Gazeteci Arif Aslan ile ilgili de, Fırat Haber Ajansı’na (ANF) bilgi aktardığı ve aktarılan bilgilerin “keşif” amaçlı olduğu iddiasında bulunan savcı, iddianamenin devamında şunlara yer verdi: “Örgütün kırsalda bulunan silahlı militanlarıyla yakın temas halinde oldukları ve bu faaliyetlerini belirli bir hiyerarşi dışında gerçekleştirmelerinin mümkün olmadığı ve üzerlerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediklerinin kabul edilmesi gerektiği anlaşılmıştır.”

Davanın ilk duruşması 21 Kasım’da Van Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gökçek'in dava açtığı oda başkanlarına beraat  

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa