08 Kasım 2017 08:59

AKP'ye yakın Fettah Tamince vergi cennetlerinin müdavimi

Paradise Papers'ta AKP'ye yakınlığıyla bilinen Fettah Tamince de var. Tamince'nin Malta'da üç, Virjin Adaları'nda bir şirketi daha ortaya çıktı.

AKP'ye yakın Fettah Tamince vergi cennetlerinin müdavimi

Paylaş

Dünyanın en zengin ve güçlü figürlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarını ortaya çıkaran Paradise Papers'a(Cennet belgeleri) göre Rixos Hotels Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince de daha düşük vergiler için sıklıkla off-shore'a başvuruyor.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Tamince'nin adı daha önce Panama Belgeleri'nde gündeme gelmişti. Tamince'nin Britanya Virjin Adaları’nda dört off-shore şirketi ortaya çıkmıştı. 'Cennet belgeleri'ne göreyse Tamince’nin Malta’da üç, Britanya Virjin Adaları’nda bir şirketi daha bulunuyor.

Cumhuriyet'ten Pelin Ünker'in haberine göre Fettah Tamince, Britanya Virjin Adaları’nda ortak olduğu şirket üzerinden Maldivler’de otel yatırımı anlaşması yapıyor. Tamince, eylül ayında Dünya gazetesine verdiği röportajda Rixos olarak 2018’de Maldivler’de otel açacaklarını duyurmuştu.

Bir dönem Fethullah Gülen’le yakın olan, 17-25 Aralık operasyonları sonra ise hükümetin yanında yer alan Tamince, Haliçport başta olmak üzere devletten aldığı ihalelerle biliniyor. Tamince, ihaleleri Türkiye’de alırken sıra vergi ödemeye geldiğinde vergi cennetlerini tercih ediyor.

Otel yatırımlarını off-shore şirketler üzerinden yürüten işadamı Tamince’nin ortakları arasında 2016 sonunda kara para aklama, sahtecilik, dolandırıcılıktan tutuklanıp bir ay ev hapsinde kalan İsrailli milyarder işadamı Beny Steinmetz ve Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan ile olan ticari ilişkileriyle gündeme gelen Palmali Holding’in sahibi Azeri armatör Mübariz Mansimov da var.

BİNALİ YILDIRIM VE BERAT ALBAYRAK

İngiltere kraliyet ailesinden küresel şirketlerin patronlarına, nüfuzlu politikacılardan meşhur sporculara uluslararası çapta pek çok ismin vergi cennetlerindeki yatırımlarını ifşa eden Paradise Papers'ta Türkiye'den şu ana kadar Başbakan Binali Yıldırım ve Enerji Bakanı Berat Albayrak'a dair belgeler çıktı.

Binali Yıldırım, oğullarının Malta'daki şirketleri için "Gizli saklı bir şey yok" açıklaması yaparken Berat Albayrak'tan henüz açıklama gelmedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

NBA'de gecenin sonuçları: Cavs, Giannis'e rağmen kazandı

SONRAKİ HABER

Ordu'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa