Balıkesir'in yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu

AKP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday gösterdiği Zekai Kafaoğlu, seçimin ikinci turunda 64 oyla seçildi.

07 Kasım 2017 17:25
Paylaş

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na Ahmet Edip Uğur'un istifasının ardından Altıeylül Belediye Başkanı AKP’li Zekai Kafaoğlu seçildi.

Bugün Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan toplantıda AKP grubu adına söz alan Birol Şahin, Zekai Kafaoğlu'nu aday gösterdiklerini belirtti. CHP adına söz alan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ise eski Başkan Edip Uğur'un demokratik olmayan baskılarla istifa ettiğini belirtip, CHP grubunun oylamaya katılmayacağını açıkladı. MHP grubu adına konuşan Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç ise AKP adayını destekleyeceklerini belirtti.

Yapılan oylamanın birinci turuna CHP'nin 27 üyesi katılmadı ve ilk aşamada 63 olan, 3'te 2 oy oranı sağlanamadı. 66 üyenin 5'i ise boş oy verdi. 66 üyenin katıldığı ikinci tur oylamada Zekai Kafaoğlu 64 oyla başkanlığı seçilirken, 2 oy ise boş çıktı.

'YUNUS'UN MEVLANA'NIN DİLİNİ KULLANACAĞIZ'

Teşekkür konuşması yapan Başkan Zekai Kafaoğlu, Yunus Emre'nin şiiriyle söze başlayıp, "Ben gelmedim kavga içün, benim işim sevgi içün, dostun evi gönüllerdir, gönüller almaya geldim'. Yunus'un Mevlana'nın dilini kullanacağız. Hep sevgiden, kardeşlikten bahsedeceğiz. Bir milyon 200 bin vatandaşımızı kucaklayacağız. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kafaoğlu, CHP grubunun davranışını yakışıksız bulduğunu belirterek, "Diktatör görmek istiyorlarsa, kendi geçmişlerine baksınlar. Biz birleştirmeye geliyoruz, kardeşlikleri çoğaltmaya geliyoruz. Sorumluluğumuz daha da arttı, Cumhurbaşkanımızın bize tavsiyeleri oldu. Tüm vatandaşlarımızın elini sıkacağız, gönüllerini alacağız, gece gündüz demeden basmadık yer bırakmayacağız. Bize destek olan Ak Parti grubuna, MHP'li arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Durmak yok, koşmaya devam" diye konuştu.

Kafaoğlu daha sonra, Belediye Başkanlığı makamına geçti. AKP İl Başkanı Hasan Demiraslan ve Belediye Meclis Başkanı Ekrem Pehlivan çiçek verdi. 

Yerel Yönetimlerden Sorumlu AKParti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ise AKP’nin statükocu bir parti olmadığını, değişimlerden yana olduğunu öne sürdü. Kaya, değişimleri ise halkın talep ettiğini iddia etti. Genel seçimlerle, yerel seçimler arasında Balıkesir'de yüzde 8 oy oynadığına dikkat çekti. Bu nedenle değişim gerektiğini savundu.

Meclis dağılımı ise şöyle: AKP 57, CHP 27, MHP 6 ve Bağımsızlar 4

Yerel Yönetimlerden Sorumlu AKP Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya'nın nezaretinde, geçtiğimiz cuma günü Balıkesir Öğretmenevi'nde yapılan temayül yoklamasında, Kafaoğlu'nun ilk sırada olduğu belirtilmişti. Temayül yoklamasının ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri ile belediye başkanları Ankara'ya çağrılmıştı. Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan görüşmenin ardından Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu başkanlığa aday gösterilmişti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

‘639 milyon ödenek Beytüşşebap’a neden gönderildi?’

SONRAKİ HABER

WWF Türkiye'den "Kanal İstanbul" uyarısı: Marmara ölü bir denize dönüşebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa