07 Kasım 2017 17:09

‘639 milyon ödenek Beytüşşebap’a neden gönderildi?’

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, 639 milyon TL’lik ödeneğin Beytüşşebap Emniyet Müdürlüğü adına açılan hesaba neden transfer edildiğini sordu.

‘639 milyon ödenek  Beytüşşebap’a neden gönderildi?’

Paylaş

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede, “Beytüşşebap Mal Müdürlüğü adına gönderilen 639 milyon TL’lik ödenek, Emniyet Müdürlüğü adına açılan hesaba neden transfer edilmiştir?  Ödenek kim tarafından ve ne için kullanılmak üzere Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine gönderilmiştir?” diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Birlik, Maliye Bakanlığından Beytüşşebap Mal Müdürlüğüne 639 milyon lira gönderildiğini, bu paranın İlçe Emniyet Müdürlüğünde FETÖ’den açığa alındıktan sonra göreve dönen ve mutemet olan Polis Memuru Selahattin D. tarafından yasalara aykırı şekilde Emniyet Müdürlüğü adına açılan başka bir hesaba aktarıldığını söyledi. Selahattin D’nin parayı almak için Şırnak merkezdeki banka şubesine gittiğini ve banka görevlilerinin, devasa miktardaki paranın 17 bin nüfuslu Beytüşşebap gibi küçük bir ilçe için ödenek olarak ayrılmasından şüphelenmesi ve işlemi durdurarak Beytüşşebap Emniyet Müdürüne bilgi verildiğini belirten HDP’li Birlik’in Bakandan yanıtlamasını istediği sorular şöyle: “Beytüşşebap Mal Müdürlüğü adına gönderilen 639 milyon TL’lik ödenek, Beytüşşebap Emniyet Müdürlüğü adına açılan hesaba neden transfer edilmiştir?  639 milyon TL’lik ödenek kim tarafından ve ne için kullanılmak üzere Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine gönderilmiştir? 639 milyon TL’lik yüksek meblağlı paranın Beytüşşebap’ta kontrol noktalarına kurulan bariyerlere harcandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise kurulan bariyerler altın kaplama mıdır? Vurgun girişimine ilişkin bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma ne aşamadadır? Olayda vurgun girişimi yapanlar ile Ankara Maliye Bakanlığının iş birliği içinde olduğu iddiaları doğru mudur? Beytüşşebap İlçe Emniyet Müdürlüğünde Fethullahçı Terör Örgütünden açığa alındıktan sonra dönen ve para işlerine bakan görevli bir polis memuru ile Maliye Bakanlığındaki iş birlikçilerine  vurgun girişiminden dolayı bir adli ve cezai işlem uygulanmış mıdır? (Şırnak/DHA)

ÖNCEKİ HABER

İran ile duvar örülüyor, köylü kaderine terk ediliyor

SONRAKİ HABER

Kuzey Ormanları Savunması'ndan termik santral kapanış töreni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa