07 Kasım 2017 17:09

İran ile duvar örülüyor, köylü kaderine terk ediliyor

İran ile Türkiye arasında kurulan hudut karakolları nedeniyle sınır ticareti yapanlar ekonomik sıkıntıda.

İran ile duvar örülüyor, köylü kaderine terk ediliyor

Paylaş

İran ile Türkiye arasında son zamanlarda varılan mutabakat sonucu kurulan hudut karakolları ve iki ülke sınırlarına örülecek duvar nedeniyle, sınır ticareti yaparak yaşamlarını sürdüren köylüler, ekonomik sıkıntılar yaşama başladı. Köylüler ‘Madem sınır kapatılıyor o halde iş imkanı verilsin’ dedi.

‘SINIRI KAPATIYORSANIZ  İŞ İMKANI BULUN’

Sınırdaki Bakışıklı (Avzerk) Mahallesi’nde yaşayan Ayhan Gümrü, sınırların kapanmasıyla birlikte açlık ve sefaletin yükseldiğini söyledi. Gümrü, “Eskiden biz bir bidon mazot getirip yaşamımızı idame ediyorduk. Devlet bunu da bitirdi. Şu ana kadar 20’ye yakın kişi İran askerleri tarafından öldürüldü. Çok sayıda hayvanlarımız da öldürüldü. Şimdi ise jiletli tellerle sınırı kapatmışlar ve kimse oradan geçemiyor” dedi. Sınıra örülen duvara ilişkin de konuşan Gümrü, “Madem sınırı bu kadar yasaklıyorlar. Bizim için bir kapı açsınlar biz de çalışalım. Sınırı kapatıyorlarsa o zaman bize iş imkanı bulsunlar” dedi. 

‘RİSKİ ARTIK İRAN TARAFINDAKİLER ALIYOR’

Özalp ilçesinde bulunan Yukarı Turgalı (Axurka Jor) Mahallesi’nde oturan ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir yurttaş da, sınırda yaşanan ölümlerden sonra artık kimsenin pek sınıra gitmediğini söyledi. Sınırın hem Türkiye, hem İran tarafında bulunan insanların mağdur edildiğini belirten yurttaş, “Eskiden biz sınırı geçip mazotu getiriyorduk; ama şimdi İran’daki yurttaşlar artık mazotu sınırın bu tarafına getiriyor. Bu tarafa geçen olursa zaten direk öldürülüyor. İnsanların sınır ticareti yapmasının önü açılmalı ve kolaylaştırılmalıdır” diye konuştu. Örülecek olan duvara da tepki gösteren yurttaş, “Karakol, jiletli tel yetmedi. Şimdi de sınır duvarı örecekler. Buradaki insanları kendilerine muhtaç etmeye çalışıyorlar. İnsanların göç etmesini istiyorlar” dedi. (Van/MA)

ÖNCEKİ HABER

Lavrov, Kalın’ı tekzip etti: Suriye kongresi ertelenmedi

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa