07 Kasım 2017 17:04

Avukatların Öcalan talepleri duymazdan geliniyor!

Bursa Ceza İnfaz Kurumları ve Tutuk Evleri İzleme Kurulu İmralı’ya ilişkin sessizliğini korurken, İnfaz Hakimliği avukatların tüm taleplerini reddetti

Avukatların Öcalan talepleri duymazdan geliniyor!

Paylaş

Yasin KOBULAN

PKK Lideri Öcalan’ın avukatları, Bursa 1. İnfaz Hakimliğine başvurarak, müvekkillerinin tutulma koşullarının iyileştirilmesini, avukatları, aileleri, vasileri ve ayrıcı kendi aralarında görüşmelerinin, aile, avukat ve arkadaşları ile mektup gibi haberleşme yolları ile iletişime geçmelerinin sağlanmasını talep etti.  Hakimlik, savcılığın mütalaasını dikkate alarak, talepleri reddetti.

Kararı değerlendiren Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez, 27 Temmuz 2011’den bu yana müvekkilleriyle görüşemediklerini, ailenin ise son 3 yılda ancak 2 defa görüşebildiğini hatırlattı. Bilmez, “Tecridin sadece bu boyutu bile AİHS’nin 3. maddesinde düzenlenmiş olan işkenceye, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye ve cezaya tabi tutulmama yasağının açık bir şekilde ihlal edildiğini gösteriyor” dedi. 

Bursa Ceza İnfaz Kurumları ve Tutuk Evleri İzleme Kurulunun özel bir çalışma kanununun olduğunu dile getiren Bilmez, iki ayda bir kurulun İmralı’yı ziyaret etmesi ve dört ayda bir bu ziyaretler sırasında yaptıkları hak ihlalleri tespitlerini raporlaştırarak, Adalet Bakanlığı ve TBMM İnsan Hakları Komisyonuna göndermesi  gerektiğini, ancak bugüne kadar bu kurulların söz konusu raporlarını hiç göremediklerini  söyledi.

‘KARARDA GEREKÇE YOK’

 Bilmez, İnfaz Hakimliğinin kararında herhangi bir gerekçe olmadığını kaydederek, “Bir cümleyle OHAL’in devam ettiğini ve İnfaz Hakimliğinin daha önce bu yönlü bir karar verdiğini söylüyor. Daha önce verilen hukuksuz bir karara atıf yaparak, bizim taleplerimizi reddetmiş oldu” dedi. Bu karara dair ağır ceza mahkemesine itiraz edeceklerini, kararın değişmemesi halinde de Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını söyleyen Bilmez, “Hukuk aslında bizim için adeta bir kısır döngü haline gelmiş durumda. Biz sürekli başvurular yapıyoruz ve bu başvurular sonuçsuz bir şekilde geri dönüyor” diye konuştu. 

‘CPT İMRALI’YA GİTSİN’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesine (CPT) yaptıkları başvurunun da geç karara bağlanmasını eleştiren Bilmez, “CPT ve AİHM de ne yazık ki bazı dönemler siyasi dengeleri gözeterek tavır takınabiliyor. Hatta zaman zaman önceki verdikleri kararlarını yok sayabiliyorlar. CPT’nin istediği zaman İmralı’yı ziyaret etmesi mümkündür. Bu şekilde son dönemde kamuoyuna yansıyan müvekkilimizin sağlık ve yaşam güvenliğine ilişkin haberlerin yarattığı kaygıların önüne geçebilir. Bunları CPT’ye sözlü olarak da ilettik” dedi. (İstanbul/MA)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci İdris Sayılğan 13 ay sonra hakim karşısına çıkıyor

SONRAKİ HABER

Libya'da çatışmaları takip eden eden gazeteci hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa