07 Kasım 2017 16:53

Gazeteci İdris Sayılğan 13 ay sonra hakim karşısına çıkıyor

13 aydır tutulu olan DİHA muhabiri İdris Sayılğan yarın hakim karşısına çıkacak. 

Gazeteci İdris Sayılğan 13 ay sonra hakim karşısına çıkıyor

Paylaş

13 aydır tutulu olan DİHA muhabiri İdris Sayılğan yarın hakim karşısına çıkacak. 
Muş’ta 17 Ekim 2016 tarihinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alındıktan bir hafta sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Sayılğan, 13 ay sonra hakim karşısına çıkacak. Sayılğan’ın iddianamesinde haber kaynakları ile yaptığı telefon görüşmeleri, haberler, sosyal medya paylaşımları, TV kanallarıyla yaptığı telefon görüşmeleri suç unsuru olarak gösterildi. Yarın Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşına çıkacak Sayılğan hakkında “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

HABER KAYNAKLARIYLA TELEFONDA KONUŞMAK SUÇ!

Yaklaşık 13 aydır Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevinde gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutulan İdris Sayılğan hakkında hazırlanan iddianamenin büyük bölümü, haber için yaptığı telefon görüşmelerinden oluşuyor. Sayılğan’ın haberler için “örgütten talimat aldığı” iddia ediliyor. Sanatçı Hozan Serhat’ın (Süleyman Alpdoğan) ölümünün 17’nci yıldönümünde sanatına dair yapılan haber suç delili olarak gösterilirken, özyönetim ilan edilen Bulanık ve Varto ilçelerinde yaşananlar, farklı tarihlerde yaşamını yitiren HPG’lilerin cenaze törenleri, Muş ve çevre illerde yapılan gözaltı operasyonlarına ilişkin bilgi almak için haber kaynaklarıyla yapılan telefon görüşmeleri de suç unsuru sayıldı. 

1 MAYIS PROGRAMINI AKTARMAK SUÇ!

Sayılğan’ın 1 Mayıs Bayramı etkinlikleriyle ilgili Muş merkez ve bölge illerinde yapılacak kutlamaların programlarını Med Nûçe televizyonuna aktarması da suç delili olarak gösterildi. (Van/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Polimer Çuval işçilerine OHAL engeli

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa