07 Kasım 2017 16:29

2 haftalık işsizlik hayatını altüst etti

Haribo İşçisi İbrahim Güçlü işsiz kalınca ihtiyaçlarını komşusundan aldığı borçla karşıladı. Bankaya 2 bin lira borcu olduğu için icralık oldu.

2 haftalık işsizlik hayatını altüst etti

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Sadece iki hafta işsiz kalan İbrahim Güçlü’nün yaşadıkları işsizliğin nelere yol açtığının da özeti. 

Haribo İşçisi İbrahim Güçlü işsiz kalınca temel ihtiyaçlarını dahi komşusundan aldığı borçla karşıladı. Bankaya 2 bin lira borcu olduğu için icralık oldu... Şimdi yeni başladığı işte 2 haftada altüst olan bütçesini toparlamaya çalışacak. 

İkisi ikiz, 3 kız çocuğuna sahip İbrahim Güçlü, 2 yıldır Haribo’da çalışıyordu. Babası kalp spazmı geçirince 6 gün işe gidemediğini sadece 2 gün rapor alabiloiğini  söyleyen Güçlü, kapının önüne konuldu. Daha önce de ailevi bir problem nedeniyle bunalıma girdiğini söyleyen Güçlü, şöyle konuştu: “Amiri arıyorsun suç oluyor,  rapor alıyorsun suç oluyor. Amirimizi aradım, ‘hastayım 2 gün raporluyum’ dedim. ‘Bana sormadan neden rapor alıyorsun?’ dedi. Seni bir kelime bile konuşturmuyor. Kendi işi yürüsün yeter. Kimsenin derdi umurunda değil. Benim de sorunlarım olabilir. “
5 Ekimde işten atılan ve 2 hafta boyunca işsiz kalan Güçlü, o süreci şöyle anlatıyor: “2 hafta içinde hayatım altüst oldu. Sabahtan akşama kadar aç karnına iş aradığım oldu. Birçok gıda fabrikasına başvurdum ancak geri dönüş olmadı. En son bir yemek firmasında iş bulabildim” Esenyurt’ta bodrum katta oturan ve 500 lira kira ödeyen Güçlü, şu anda temel ihtiyaçlarını komşusundan borç alarak karşılayabiliyor, bankaya 2 bin lira borcu nedeniyle icralık. Bankanın her gün kendisini aradığını anlatan Güçlü şöyle devam ediyor: “Komşudan, ondan bundan borç alabilirsem çocukların ve evin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum. ‘İşe girdiğim zaman ödeyeceğim’ diyorum. Çünkü çocuklar var. Şu an faturalarım gelmiş, ödenmesi gerekiyor, kiram var. Anne baba köyde çiftçi. Onlardan da maddi destek alamıyorum. 5 kardeşiz, onlar da asgari ücretlerle çalışıyorlar, çocukları okuyor, Onlardan da destek alamam. Devlete yardım için başvuru yaptım ama alamadım.” 
İşe başlayan Güçlü, şimdi 2 hafta içinde bütçesinde meydana gelen büyük açığı kapatmaya çalışacak. Haribo’da çalışırken de borçla evinin geçimini sağladığını ancak şimdi bir de borca borç bindiğini söylüyor. Yeni işinde asgari ücret artı mesai alacak olan Güçlü, kışın nasıl geçeceğini kara kara düşünüyor: “Bodrum katında kalıyorum. Rutubet oluyor, ısınma problemi oluyor. Doğal gaz faturası yüksek geliyor. Çocuklar var, üşüyorlar. Sonuçta yakmasan olmuyor. 250 liradan aşağı fatura ödediğim olmadı. Bakalım bu kışı nasıl geçireceğiz.” 

ÖNCEKİ HABER

Hal işçisi 5 liralık zamma isyan etti

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa