Fotoğrafın hikayesi: Eve dönüş sevinci!

Kayseri Develi'deki patates işçileri yılın 10 ayını evlerinden uzakta geçiren işçiler, eve dönüş sevincini de kovaları havaya atarak kutluyor.

07 Kasım 2017 16:16
Paylaş

Kayseri Develi’de patates toplayan Urfalı işçiler, zorlu çalışma koşullarının ardından eve dönüş sevincini yanından ayırmadıkları kovalarını hep birlikte havaya atarak kutladı. İşçilerin bu anları fotoğraf ve video ile ölümsüzleştirilerek sosyal medyada paylaşıldı. Kısa sürede on binlerce kişinin beğenisini toplayan fotoğraf ve görüntü sosyal medyanın en çok konuşulanı oldu. O karede yer alan işçilerden Mehmet Akpolat, fotoğrafın hikayesini Mezopotamya Ajansına anlattı. 

İlkbaharda yola çıkan mevsimlik tarım işçileri, sırasıyla Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu ile son bulan yolculuklarını havaya fırlattıkları kovalarıyla kutluyor. 

Yılın 10 ayını evlerinden uzakta geçiren işçiler, eve dönüş sevincini de kovaları havaya atarak kutluyor. Bunu da mezuniyet törenlerinden esinlenerek yapıyorlar. 

Urfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Gölcük nüfusuna bağlı olan Tarım İşçisi Mehmet Akpolat, ayda 2 bin lira ücret almalarına rağmen sağlık güvencelerinin olmadığını ifade etti. Akpolat, kimi zaman soğukta kimi zaman da kavurucu sıcakta çalıştıklarını anlattı. Yılın en az 10 ayını farklı bölgelerde çalışarak geçirdiklerini kaydeden Akpolat, “Kimi zaman Karadeniz’de fındık veya çay topluyoruz. Kimi zaman da İç Anadolu, Akdeniz, Ege’de. Türkiye’nin her bölgesinde evlerimizden uzak çalışıyoruz” dedi. Gittikleri her yerde yaklaşık 60 akrabaları ile çalıştıkları ve paylaşım ile hareket ettiklerini belirten Akpolat, “Üniversite mezuniyetinin ardından öğrenciler sevinçlerini keplerini havaya atarak kutluyor. Biz de gelenek hale getirdiğimiz kovalarımızı havaya atarak evlerimize kavuşmanın sevincini yaşıyoruz” diye konuştu. 

‘PHOTOSHOP DEĞİL GERÇEK’ 

Sivas ve Kayseri’de paydos sonrası hep birlikte kovaları havaya atmalarını anı olması amacıyla ölümsüzleştirmek istediklerini belirten Akpolat, video ve fotoğraf çekimini ise akrabaları Osman Atan’ın üstlendiğini anlattı. Fotoğrafın sosyal medya da çok beğenildiğini ve buna da çok sevindiklerini söyleyen Akpolat, “Kimileri fotoğraf için photoshop vb. dedi, ama o fotoğraf bizim çalışma koşullarımız kadar gerçektir. Duyarlılık gösterip güzel mesaj yollayan herkese teşekkür ederim” diye konuştu. (Urfa/MA)

ÖNCEKİ HABER

Askeri alandaki yapılaşmaya mahkeme ‘dur’ dedi

SONRAKİ HABER

Mersin'de AKP'li meclis üyelerine göre prezervatif dağıtmak örf ve adetlere aykırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa