07 Kasım 2017 04:40

Hakan Atilla'nın davasının ertelenmesi talebi reddedildi

Tutuklu yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın jürili duruşmaların ertelenmesi talebi yargıç tarafından reddedildi.

Hakan Atilla'nın davasının ertelenmesi talebi reddedildi

Paylaş

ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama, ABD yasalarını delmek için işbirliği yapıp komplo kurma, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile New York'ta tutuklu olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla bugün yeniden karşısına çıktı. Davaya bakan Yargıç Richard Berman, Atilla'nın avukatlarının, jürili duruşmaların başlayacağı 27 Kasım'dan ileri bir tarihe alınması talebini reddetti. Berman, kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Jüri seçimine iki hafta, yargılamanın başlamasına üç hafta kala, tarihi değiştirme talebi gerçekçi değil. Dava 27 Kasım'da asıldan görülmeye başlanacak" dedi.

Pazartesi günü Türkiye saati ile 17.00'de başlaması gereken duruşma, iki saat ileriye atıldığı için 19.00'da başladı. Geçtiğimiz duruşmalarda mahkemeye top sakallı olarak gelen Hakan Atilla'nın sakalını kestiği gözlendi. Yine geçen duruşmalarda ayak bileklerinden zincirli olarak mahkemeye çıkarılan Atilla, bu kez zincirsiz olarak mahkeme salonuna getirildi.

Yaklaşık iki saat süren duruşmada Atilla'nın avukatları, üzerinde gizlilik kararı bulunan belgelere ulaşamadıklarını, bunun da savunmalarının eksik kalmasına yol açtığını söyledi ve gizlilik kararının kaldırılmasını istedi. Atilla'nın savunma avukatları Victor J. Rocco ve Cathy Fleming, Türkiye'den Atilla adına tanklık etmek isteyen kişiler bulunduğunu ancak bu kişilerin ABD'ye gelmek istemediklerini aktardı. Avukatlar, canlı video konferans yöntemi ile bu kişilerin dinlenmesi talebinde bulundu. Yargıç Berman, bu durumun ne kadar gerçekçi olacağına ilişkin endişesi bulunduğunu, hem bu konuyu hem de gizlilik kararının kaldırılması yönündeki talebi gözden geçireceğini söyledi. Berman, kararı önümüzdeki günlerde açıklayacağını belirtti. (DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Turşu kurmak için geç değil

SONRAKİ HABER

KESK'ten OHAL Komisyonu'na suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa