06 Kasım 2017 19:10

Hariri ile Kral Selman Riyad’da bir araya geldi

el Arabiya televizyonu istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in bir araya geldiğini duyurdu.

Hariri ile Kral Selman  Riyad’da bir araya geldi

Paylaş

Suudi Arabistan merkezli el Arabiya televizyonu istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in bir araya geldiğini duyurdu. El Arabiya konu hakkında daha fazla açıklama yapmadı.Hariri cumartesi günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da iken istifasını duyurmuştu.

Kendisine yönelik bir suikast planı olduğunu savunan Hariri, Suudi Arabistan’ın ezeli düşmanı İran’ı ve Lübnan Hizbullahı’nı “bölgede anlaşmazlık çıkarmakla” suçlamıştı.

Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamer el Sabhan da dün yaptığı açıklamada Hariri’nin istifasının ardından “Lüban asla eskisi gibi olmayacak” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN BEYRUT VE BAĞDAT’A ELÇİ ATADI 

Bu arada Suudi haber ajansı SPA, ülkenin, bir yıldan uzun süredir boş olan Irak’a ve Lübnan’a büyükelçiler atadığını duyurdu. Habere göre, bir yıldan uzun bir süredir boş olan Bağdat Büyükelçiliğine Abdulaziz bin Halid eş-Şemri, Beyrut Büyükelçiliğine ise Velid bin Muhammed el-Yakub getirildi.

Yeni büyükelçilerin, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda, Kral Selman bin Abdulaziz’in önünde yemin ederek göreve başladığı belirtildi.

BAŞBAKAN İSTİFA ETTİ BEYRUT’A ELÇİ ATANDI

15 aydır boş olan Beyrut Büyükelçiliği koltuğuna yapılan yeni tayin, Lübnan Başbakanı Saad el Hariri’nin cumartesi günü istifa ettiğini açıklamasının ardından gerçekleşti. 13 ay aradan sonra Bağdat Büyükelçiliğine atanan Şemri ise Ekim 2016’dan bu yana maslahatgüzarlık görevini yürütüyordu. Irak’ın 1990’da Kuveyt’i işgal etmesiyle gerilen Suudi Arabistan-Irak ilişkileri, geçtiğimiz aylarda düzelmeye başlamıştı.(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

'Çekirdek Çitleyen Eşek'in koparılan kulakları takıldı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa