06 Kasım 2017 18:42

Tüm Köy Sen'den fındıktaki yeni oyuna tepki

Tüm Köy Sen çikolata tekeli Ferrero’nun Türkiye dışında yeni fındık pazarı aradığına dair açıklamalarına tepki gösterdi.

Tüm Köy Sen'den fındıktaki yeni oyuna tepki

Paylaş

Tüm Köy Sen çikolata tekeli Ferrero’nun Türkiye dışında yeni fındık pazarı aradığına dair açıklamalara tepki gösterdi.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra, yabancı çikolata ve fındık şirketlerinin başka açıklamalarla fındık üreticilerinin baskı altına alınmak istendiğine dikkat çekti. 

 “Başta Ferrero olmak üzere uluslararası şirketler ülkemizin en önemli gelir kaynağı olan fındığın gelirine el koymak için üreticileri tedirgin etmek istiyorlar” diyen Sağra, üreticilerin Ferrero gibi şirketlere muhtaçmış algısı yaratılmak istendiğini belirtti. Bazı kurumlar ve yerli şirketlerin de bu duyguyu yaymaya çalıştığına dikkat çeken Sağra. “Oysa bu şirketler bizlere ve fındığımıza muhtaçlar” dedi.

HÜKÜMET, YABANCI ŞİRKETLER EL ELE

Uluslararası çikolata ve fındık tekellerinin kendi çıkarları için ürünlerini ucuza almaya çalıştığını vurgulayan Sağra, “Şirketler kurallarına göre oynuyorlar. Onlar üreticinin emeğini, ürününü ucuza kapacaklar ki kasalarını doldursunlar. Burada önemli olan hükümetin tavrıdır. Hükümet şirketler lehine politika geliştirerek üreticileri şirketlere teslim etmektedir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ‘üreticilerin bahçelerinin hükümet tarafından kiralanacağını ve bu kiranın şirketlere devredebileceğini’ söylediğini hatırlatan Sağra, “Hükümet yatıp kalkıp üreticileri, yerli ve yabancı şirketlere nasıl pazarlarız diye düşünüyor” dedi.

ÜRETİCİ OYUNA GELMEYECEK

Şirketlerin başka ülkelerde yeni fındık bahçeleri oluştursalar bile Türkiye fındık üreticilerine tehdit oluşturamayacağını vurgulayan Sağra, “Dünyadaki fındığın yaklaşık yüzde 80’ini biz üretiyoruz. Yıllar sonra yüzde 10’luk artış sağlasalar da bizi etkilemez. Önemli olan devlet politikasıdır. Üreticiler bu oyuna gelmeyecek; Tüm Köy Sen çatısı altında birleşerek ürününe, emeğine ve geleceğine sahip çıkacaktır” dedi. (Ordu/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Pancarda kota sorunu mağdur ediyor

SONRAKİ HABER

İspanya'da 107 metrelik kuyuya düşen çocuğa ulaşılmaya çalışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa