06 Kasım 2017 18:02

Tutuklu HDP’li vekillerden Öcalan çağrısı

HDP’nin tutuklu eş genel başkanları ve milletvekilleri, İmralı’ya bir heyetin gitmesini ve uluslararası kurumların tecride sessiz kalmamasını istedi.

Paylaş

HDP’nin tutuklu eş genel başkanları ve milletvekilleri, İmralı’ya bir heyetin gitmesini ve uluslararası kurumların tecride sessiz kalmamasını istedi. Halka seslenilen açıklamada, “Barış ve çözüm isteyenlerin bu konuya duyarsız kalmaları beklenemez” denildi.

Halkları Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eş genel başkanları ve milletvekilleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride ilişkin ortak açıklama yaptı. 

Taleplerin yer aldığı açıklama şöyle:

I. Her geçen gün endişelerin arttığı ve beklentilerin yükseldiği bir dönemi yaşıyoruz. İktidardan ve devlet kurumlarından tecridi sona erdirecek gerekli tavrın ve ciddiyetin sergilenmesini bekliyoruz. Bir an evvel adım atılmalıdır.

II. Tecrit politikası gerginlik, kutuplaşma ve çatışma demektir; Kürt halkına yönelik bölgesel düşmanlık demektir, Kürt ile ilgili her şeyin karşısında olmak demektir. Ama sadece bu da değildir. Sayın Öcalan’ın Dolmabahçe Mutabakatı için hazırlamış olduğu 10 maddelik deklarasyondaki Türkiye’nin demokratikleşmesi maddelerine; bu coğrafyada yaşayan tüm halkların, inançların ve kültürlerin eşit bir biçimde birarada yaşaması anlayışının da karşısında olmak demektir. Demokratik kamuoyundan ve halkımızdan konuya sahip çıkmalarını bekliyoruz. Çünkü Sayın Öcalan, barışın ve çözümün gerçekleşmesi için aklıyla, fikriyle, önerileriyle ve tüm varlığıyla son derece ciddi katkılar yapmış olan; önümüzdeki dönemde de hem bölgesel hem yerel düzeyde barışçı ve demokratik adımlarla sorunların çözüme ulaşmasını sağlayacak önemli bir kişiliktir. Barış ve çözüm isteyenlerin bu konuya duyarsız kalmaları beklenemez.

III. Başta CPT olmak üzere konuyla ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlara çağrı yapıyoruz: Bu hukuksuzluk karşısında suskun kalmayın.

IV. Meclis’e çağrı yapıyoruz: İçerde eşit haklara sahip özgür yurttaşlar olarak barış içinde yaşamanın; dışarıda Kürt halkıyla ekonomik, sosyal, kültürel, ticari ve diplomatik ilişkilerin geliştirildiği bir ortamda, el ele yaşamanın da anahtarı Sayın Öcalan’dadır. Meclis bu konuda aktif, barışçı ve demokratik bir tutum geliştirmek istiyorsa adım atmalı, siyasi partiler büyük barış ve çözüm girişiminin sahibi ve yöneticisi olmalıdır.

Açıklamayı yapan eş başkan ve vekiller: Selahattin Demirtaş – Edirne Cezaevi, Figen Yüksekdağ – Kandıra Cezaevi, İdris Baluken – Sincan Cezaevi, Çağlar Demirel – Kandıra Cezaevi, Selma Irmak – Kandıra Cezaevi, Gülser Yıldırım – Kandıra Cezaevi, Burcu Çelik – Sincan Cezaevi, Abdullah Zeydan – Edirne Cezaevi, Ferhat Encu – Kandıra Cezaevi  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YÖK'ün kuruluş yıl dönümü: 12 Eylül’ü aratan bir tablo var!’

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa