İngiltere'de taciz iddiaları parlamentoya kadar uzandı

Artı Eksi 7 Londra'nın bu bölümünde İngiltere parlamentosuna kadar uzan taciz iddiları ve göçmen emekçilerin eylemleri yer alıyor.

06 Kasım 2017 15:54
Paylaş

Orhan DİL
Londra

Artı Eksi 7 Londra, İngiltere'nin haftalık panoramasını sunmaya devam ediyor. Programın bu bölümünde Savunma bakanının istifasına da yol açan taciz iddiaları, Londra’da yaşayan göçmen emekçilerin düzenledikleri eylem ve etkinlikler var.

İngiltere parlamentosu ile bağlantılı olan taciz iddiaları ve tartışmaları Oskar ödüllü sanatçı ve yapımcılara yönelik suçlamaları geride bıraktı. İngiltere Parlamentosu ve basını tacizlere ilişkin tartışmalar yürütürken, Londra’da yaşayan göçmen emekçiler, daha iyi bir yaşam için tarihlerine ve geleceklerine sahip çıkarken 55 yıllık haksızlığı da protesto etti.  Artı Eksi 7 Londra’da bu hafta; İngiltere’de Bakanlara kadar uzanan taciz iddiaları, Londra’da yaşayan Kübalıların Ambargo protestosu, Büyük Ekim Devrimi’nin 100. yıl etkinlikleri ve Britanya Alevi Federasyonu Genel Merkezinin açılış etkinlikleri var.

TACİZ SUÇLAMALARI PARLAMAMENTOYA KADAR UZANDI!

Makam, mevki, güç, kariyer sahibi çok sayıda şahisiyete yönelik olarak son yıllarda sürekli gündeme gelen taciz ve tecavüz iddiaları İngiliz parlamanterlere kadar dayandı. Taciz suçlamaları, Savunma Bakanı Micheal Fallon’ın istifasına neden oldu.

İçlerinde kabinede yer alan bakanların da bulunduğu çok sayıda milletvekili hakkında taciz ve ‘uygunsuz’ davranış gibi suçlamaların basında yer almaya başlamasının ardından, parlamento başkanı, başbakan ve çok sayıda kadın milletvekili konuyu parlamento gündemine taşıdı. Her yıl 5 Kasım’da parlamento önüne taşınan sistem karşıtı gösterilerde kamuoyunun gündemine taşınan, İngiltere parlamentosuna yönelik suçlama ve iddialar ilk kez ciddi bir şekilde parlamento içinde ve dışında tartışılmaya başlandı. 30 Ekim Salı günü İşçi Partisi Milletvekili Harriet Harman, parlamentoyu saran iddiaları görüşmek üzere acil oturum talep ederken, Parlamento Başkanı John Bercow konuya ilişkin hazırladığı açıklamayı parlamentoda okudu. Bercow, ‘Westminister’daki cinsel taciz kültürüne ilişkin yakın zamanda rahatsızlık verici suçlamalar’ diye tarif ettiği durumun sona erdirilmesi için ‘cinsel tacize ve zorbalıklara sıfır tölarans’ tanınmasını ve konuya ilişkin şikayet prosedürünün yeniden düzenlenemesini talep etti.

Aynı günün akşamında acil olarak toplanan oturumda, İşçi Partili Harriet Harman, parlamanto içinde bu iddaları rapor edenlerin kimliklerinin gizli tutulmasını talep ederken, mevcut durumu ve gösterilen töleransı da sert sözlerle eleştirdi. "Hiç kimse pespaye, cinsiyetçi ya da homofobik geyiklerle zehirlenen bir ortamda çalışmak zorunda bırakılmamalı" diyen Harman, Başbakan May ile aynı sırada oturan bakanları, "Bırakın bakanları, milletvekilleri bile bunu şakası yapılacak bir şey olarak görmemeli" sözleri ile eleştirdi.

Aralarında bakanlıklarda da görev yapan milletvekillerinin olduğu çok sayıda milletvekili hakkında basında doğrudan haberlerin çıkması, İşçi Partisi Sheffield milletvekili Jared O’Mara’nın İşçi Partisi ile ilişiğinin kesilmesi ve bazı milletvekillerinin yaptıkları taciz ve ‘uygunsuz davranışları’ itiraf etmelerinin ardından, suçlamalar ve itiraflar çığ gibi büyüdü. Her gün yeni bir suçlama ve itirafın ortaya çıktığı İngiltere’de Guido Fawkes adlı bir vebsitesi çalışanlarına yönelik ‘uygunsuz cinsel davaranışlarda’ bulunduğunu iddia ettiği ikisi bakan 36 Muhafazakar Parti milletvekili’nin isminden oluşan listeyi dolaşıma soktu. Bu listenin bir kısmı günlük olarak yayınlanan bazı gazetelerde de yayınlandı.

Parlamentoda çalışan kadınların, parlamentonun alacağı önlemlerle yetinmeyerek, adı geçen muhafazakar milletvekellerine karşı birbirlerini korumak ve uyarmak için bir WhatsApp grubu kurdukları haberi de basında yer aldı.

Başbakan Theresa May, parlamentoda çalışanlarına yönelik taciz ve ‘uygunsuz davranış’ları sona erdirecek yeni bir şikeyet prosedürü oluşturmak için 1 Kasım Çarşamba günü tüm parti liderlerine çağrı yaptı. Theresa May’ın teklifini Kabul eden Jeremey Corbyn, çalışanların korunması için sendikaların da dahil edilmesini talep etti.

Haklarında ciddi suçlamalar olan milletvekilleri savunma yada inkara giderken, Savunma Bakanı Micheal Fallon, 15 yıl önce bir yemek esnasında gazeteci Julia Hartley-Brewer ’in dizine elini koyma iddialarını kabul ederek istifa etti. ‘Geçmişteki bazı davranışlarının bulunduğu makama uygun olmadığını’ beyan eden Fallon, taciz iddialarının ardından görevinden istifa eden ilk milletvekili oldu.

ABD VE İSRAİL, KÜBA AMBARGOSUNDA ISRARLI

Küba’ya uygulanan ambargonun kaldırılması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylamada geçen yıl ilk defa çekimser oyu kullanan ABD ve İsrail bu yıl yine ‘hayır’ oyu kullandı. Kararı Londra’da protesto eden Latin Amerikalılara Filistinliler de destek verdi.
 
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Küba’ya karşı uygulanan amborgonun kaldırılması için çalışmalar yapan kampanya grubu Rock Around Blockade, Trafalgar Meydanı’nın yanı başında düzenlediği bir gösteri ile ABD ve İsrail’i protesto etti. Protesto, Birleşmiş Milletlerin ambargonun kaldırılması için oylama yaptığı 1 Kasım Çarşamba akşamı düzenlendi.

ABD tarafından 55 yıldır uygulanan ambargonun kaldırılması için son 26 yıldan beri Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylamalarda, ABD ve İsrail’in hayır oyları nedeni ile bir sonuç alınamıyor. İlk kez geçen yıl çekimser oyu kullanan iki ülke bu yıl yine hayır oyu kullandı. Birleşmiş Milletler'de temsil edilen 193 ülkeden 191’inin evet oyuna karşılık ABD ve İsrail’in hayır oyları belirleyici oldu.

Londra’nın en turistik noktalarından biri olan Ulusal Galeri önünde yapılan protesto esnasında yapılan konuşmalar ile 1962 yılından beri uygulanan ambargonun Küba’ya gıda, medikal ve eğitim araçları, kanser ilaçları ve çocuklar için kullanılan antibiyotiklerin girişini engellediğine dikkat çekildi. Yapılan konuşmalarda, ABD’nin uyguladığı ambargoya İngiltere’den destek veren Paypal, The Co-operative Bank, Eventbrite Open University gibi kuruluş ve şirketler de teşhir edildi.

100. YIL ETKİNLİKLERİ PANEL VE MEKAN GEZİLERİ İLE DEVAM ETTİ

Day-Mer, Büyük Ekim Devrimi’nin 100. yılı vesilesi ile düzenlediği etkinlikleri geçtiğimiz hafta bir panel ve ardından Marx Hatıratı Kütüphanesine bir ziyaret gerçekleştirerek devam ettirdi.

Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi Day-Mer, 21 Ekim’de başlattığı Büyük Ekim Devrimi’nin 100. Yılını anma etkinlikleri kapsamında 27 Ekim Cumartesi günü  ‘Ekim Devrimi ve Günümüz’ konulu bir panel gerçekleştirdi. Panel gazeteci yazar Aydın Çubukçu ve tarihçi Simon Renton’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Renton Ekim Devrimi’nin İngiltere’ye kadar uzanan tarihi kazanımlarına vurgu yaparken Çubukçu, proletarya diktatörlüğü kavramı ekseninde Ekim Devrimi’ne ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Panelin konuşmacısı olan tarihçi Simon Renton, 28 Ekim Pazar günü Marks Hatıratı Kütüphanesine düzenlenen ziyaretin de rehberliğini yaptı. Markx'ın 50. ölüm yıldönümü olan 1933’de hatırat haline getirilen kütüphanenin tarihçesine ve kütüphanede yer alan eser ve belgelere ilişkin bilgilendirme yapan Renton, 1902 ve 1903 yılları arasında Lenin’in Iskra’nın 17 sayısını çıkardığı odayı da ziyaretçilere açtı.

Kütüphane, İspanya iç savaşı döneminde faşizme karşı İspanya halkı ile birlikte mücadele etmek için kurulan uluslararası tugaylarda yer alan Britanyalı komünistlerin anısına yapılan plaket ve cephede savaşanların günlükleri ve dönemin önemli kaynaklarına dair geniş bir koleksiyona da sahip. Ekim Devrimi’nin 100'üncü yılı vesilesi ile Londra'da düzenlenen etkinliklere de ev sahipliği yapan kütüphanede ‘Tolpuddle Ölümsüzleri’ne ilişkin de bir sergi yer alıyor.

BRİTANYA ALEVİ FEDERASYONU KENDİ MEKANINA KAVUŞTU

Britanya’da yaşayan Alevileri çatısı altında toplayan Britanya Alevi Federasyonu, genel merkezine kavuştu. 50 dönümlük kullanım alanı ile Avrupa çapındaki tüm alevi kurumları içerisinde en büyük yerleşkeye sahip olan BAF açılışı ile birlikte faaliyetlerine start verdi.

Birleşik Krallık’da faaliyet yürüten 18 Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin çatı örgütü olan Britanya Alevi Fedrasyonu, genel merkezi’nin açılışı yoğun ilgi gördü. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu üyesi olan Britanya Alevi Federasyonunun Londra’daki genel merkezinin açılışı 28 Ekim Pazar günü Avrupa ve İngiltere çapında katılımlarla  gerçekleştirildi.
 
Londra’da Türkiye kökenli göçmenlerin en yoğun yaşadığı Enfield Belediyesi sınırları içierisinde yer alan BAF (Baf) Genel Merkezi, yaklaşık 50 dönümlük kullanım alanına sahip.  BAF bu özelliği ile Avrupa çapındaki Alevi kurumları içerisindeki en büyük yerleşkeye sahip kurum ünvanını aldı.

Açılış törenine, bölge milletvekilleri, çok sayıda belediye encümen üyesi, Londra’da faaliyet gösteren demokratik kitle örgütü ve kurum yöneticisi ile Avrupa çapında Alevi temsilcileri katıldı.

BAF Başkanı İsrafil Erbil, Federasyon bünyesinde gerçekleştirecekleri etkinlikler ve yapmayı planladıkları çalışmalara ilişkin bilgilendirme yaparken, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, gelecek nesillerin böylesi mekanlarda yetişmesi için Alevilere ve Alevi dostlarına mekanı ortak kullanma çağrısı yaptı.  Açılışa Avusturya’dan katılan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 2. Başkanı Mehmet Ali Çankaya ise yaptığı konuşmada, BAF’ın geleneksel olarak düzenlediği festivale katılımların Avrupa düzeyinde genişletilmesini önerdi. Çankaya, festivalin Avrupa çapında faaliyet yürüten Alevi kurumlarının katılımı ile genişletilerek böyle bir mekanda fuara dönüştürülebileceğini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından açılış, deyiş, türkü ve halaylarla devam etti.

Haberler ve kamera: Orhan Dil
Sunucu: Semra Demirci
Seslendirme: H. Murat Sermet, Semra Demirci
Montaj: Mehmet Göztaş, Rıza Çetinkaya, Orhan Dil

ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Kuveyt’e gidecek

SONRAKİ HABER

Hatay'da demir çelik fabrikasında patlama, ölen ya da yaralanan olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa