06 Kasım 2017 15:27

CHP, OHAL Komisyonunun Meclise bilgi vermesini istedi

CHP, OHAL Komisyonu üyelerinin Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na bilgi vermelerini istedi.

CHP, OHAL Komisyonunun Meclise bilgi vermesini istedi

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Veli Ağbaba, OHAL Komisyonu’na başvuruların 14 Eylül 2017 itibariyle sona erdiğini belirterek, 101 bin 243 başvuru hakkında tek bir karar dahi verilmediğini kaydetti.

OHAL Komisyonu’nun karar vermediği her günün, mağdurların uğradığı hak ihlallerini artırdığını ifade eden Ağbaba, AKP’nin OHAL KHK’leriyle kamudan çıkardığı kamu personellerini adeta açlığa mahkum ettiğini, vatandaşlara bu ihraçlara yönelik gösterdiği tek başvuru yolunu da işletmediğini belirtti.

OHAL Komisyonu üyelerinin Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na davet edilerek bilgi vermelerini isteyen Ağbaba, başvuru metninde şöyle dedi:

“OHAL KHK’leriyli tanınan haklar çerçevesinde OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu üyeleri yaptıkları iş ve işlemlerden dolayı sorumlu tutulamayacaktır. Ancak TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kanunu’nun komisyonun yetkilerini düzenleyen 5’inci maddesi, ‘İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, görevleri ile ilgili olarak, Bakanlıklarla Genel ve Katma Bütçeli Dairelerden, mahalli idarelerden, muhtarlıklardan, üniversitelerden ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlardan bilgi istemek ve buralarda inceleme yapmak, ilgililerini çağırıp bilgi almak yetkisine sahiptir’ hükmünü içermektedir. Bu nedenle, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu üyelerinin, dosyalara yönelik karar aşamasında yaşanan gecikme ve başvuruların nihai durumuna ilişkin bilgi vermeleri amacıyla komisyonumuza çağrılmalarını arz ediyorum.” (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

West Ham, Slaven Bilic'le yollarını ayırdı

SONRAKİ HABER

Galatasaray, MKE Ankaragücü’nü 6-0’la geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa